Apel Jasnogórski

Kiedy codziennie o godz. 21 biją dzwony jasnogórskie, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w Kaplicy na Jasnej Górze rozpoczyna się wieczorna modlitwa nazywana Apelem Jasnogórskim.

Apel Jasnogórski jest wieczorną modlitwą kierowaną do Maryi, Królowej Polski i Matki Kościoła w intencji Ojczyzny i Kościoła. Można go przeżywać indywidualnie, w rodzinie lub w większej wspólnocie. Odprawiany jest także w niektórych sanktuariach maryjnych i innych świątyniach, szczególnie w niektóre uroczystości i święta maryjne, zwłaszcza na zakończenie nabożeństw wieczornych.

Apel Jasnogórski sprawowany jest szczególnie uroczyście - jako odrębne nabożeństwo maryjne - na Jasnej Górze codziennie o godz. 21. Takie nabożeństwo maryjne sprawowane jest również w niektórych sanktuariach maryjnych i kościołach w dni szczególnie poświęcone czci Bogarodzicy Dziewicy Maryi.

Struktura nabożeństwa

Apel Jasnogórski jako nabożeństwo ma najczęściej następującą strukturę:

  • śpiew Bogurodzica,
  • antyfona apelowa Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam (śpiewanej trzy razy w różnych wersjach muzycznych),
  • refleksja religijna,
  • spontaniczne modlitwy w intencji aktualnych potrzeb Narodu i Kościoła, a także zgromadzonych pielgrzymów,
  • tajemnica różańcowa (1 "dziesiątek" Różańca świętego),
  • antyfona Pod Twoją obronę.

Historia

Po aresztowaniu Prymasa Tysiąclecia, bł. Stefana Wyszyńskiego, rozpoczęto na Jasnej Górze intensywne modlitwy o jego uwolnienie. Dnia 8 grudnia 1953 r. wprowadzono codzienny Apel w intencji Kościoła w Polsce, doświadczającego prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego. Nowe treści związano z tym nabożeństwem w okresie przygotowań do 300-lecia obrony Jasnej Góry w 1956 r., rocznicy Ślubów króla Jana Kazimierza - wyboru Maryi na Królową Korony Polskiej.

Propagatorem Apelu stał się prymas Stefan Wyszyński wraz z Episkopatem Polski w czasie Wielkiej Nowenny (1957-1966), będącej przygotowaniem do Millenium Chrztu Polski.

Jestem, pamiętam, czuwam

Gdziekolwiek się znajdziesz o dziewiątej wieczorem i cokolwiek będziesz czynił - stań myślą i sercem u stóp swojej Królowej. Złóż Jej raport dzienny - rachunek sumienia - i oddaj wszystko pod Jej panowanie: siebie, swoją rodzinę i cały Naród.

Powtórz słowa: "Królowo Polski! Jestem przy Tobie! Pamiętam! Czuwam!".

Jestem przy Tobie - dziś! Będę przy Tobie przez wszystkie chwile dnia jutrzejszego. Chcę być przy Tobie - zawsze!

Pamiętam, że jesteś Królową Polski i moją Matką. Jak najlepszą Matkę błagam Cię o pomoc, abym w każdej chwili wypełnił złożone Ci śluby, abym zachował w moim codziennym życiu Chrystusowe prawo.

Czuwam, aby wszystko we mnie poddane było woli Twojej i Twojego Syna. Czuwam nad moją myślą. Czuwam nad moim czynem. Czuwam nad moim sercem.

Codziennie o godz. 21 stajemy do Maryjnego apelu, wyciągamy do Maryi ręce, aby od nowa brać Ją w nasze życie, przypominać sobie złożone ślubowania i prosić o pomoc, i zarazem ponowić swoje oddanie Jej na własność, aby przyczyniać się do wprowadzania wraz z Nią - Chrystusowego królestwa miłości, łaski, życia, świętości, sprawiedliwości i pokoju.


oprac. MARYJNI.PL