Rzym (Włochy) - wizerunki Maryjne
Wizerunki Maryjne w Rzymie
obrazy, figury, przedstawienia Najśw. Maryi Panny
Matka Boża Dobrej Drogi (Madonna della Strada)
W kościele del Gesù, obok ołtarza św. Ignacego Loyoli, znajduje się fresk Matki Bożej Dobrej Drogi (Madonna della Strada, fot. 3). Nazwa pochodzi od kościoła wybudowanego w Rzymie w V w. przez rodzinę Astalli, pierwotnie znanego jako Matka Boża z Astalli. Freska datuje się na XIII-XIV w. i pierwotnie znajdował się na ścianie kościoła Santa Maria della Strada, przekazanego jezuitom przez papieża Pawła III w 1540 r. W 1575 r. fresk przeniesiono do kościoła del Gesù, wybudowanego w miejsce kościoła Santa Maria della Strada, do bocznej kaplicy, umieszczono go na płótnie i przymocowano do łupkowej płyty. Papież Urban VIII zezwolił na koronację papieskimi koronami. Koronacja odbyła się 15 VIII 1638 r.
Z biegiem lat artyści dodawali dekoracje, takie jak naszyjniki i kolczyki, do oryginalnych wizerunków Matki Bożej i Dzieciątka Jezus; jednakże te dodatkowe artystyczne ozdobniki wraz z wiekowym brudem zostały usunięte podczas renowacji na początku XXI w.
Na obrazie Matka Boża jest otulona złotym płaszczem, z koroną na głowie wpisaną w nimb; zwrócona twarzą do wiernych ma otwartą prawą dłoń, jakby chciała przygarnąć wszystkich wiernych. Dzieciątko, z krzyżem na głowie wkomponowanym w nimb, błogosławi światu prawą ręką, w lewej trzyma księgę.
Naukowcy z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza ustalili, że obraz, wcześniej uważany za dzieło na kamieniu, w rzeczywistości jest fragmentem większego, zaginionego obecnie fresku lub malowidła ściennego z Santa Maria della Strada.
Od 2003 r. Madonna della Strada patronuje rzymskim netturbini, czyli pracownikom AMA, miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania miasta, tym, którzy sprzątają rzymskie ulice i wywożą śmieci. Jej wizerunek mają w swojej siedzibie na Watykanie, niedaleko miejsca, w którym znajduje się ulubiona szopka św. Jana Pawła II, dostępna przez cały rok.
Matka Boża Przydrożna (Madonna di Strada Cupa)
Obraz NMP Bożej Rodzicielki z ulicy Cupa (fot. 1, 2) znajdował się na drzwiach do winnicy należącej do rodziny szlachetnego rodu przy ulicy, od której obraz wziął swą nazwę. Jak podaje pobożna tradycja, obraz cieszył się taką czcią wiernych, że w 1625 r. papież Urban VIII nakazał przeniesienie go do bazyliki Matki Bożej na Zatybrzu (Santa Maria in Trastevere). Umieszczono go w kaplicy, zaprojektowanej przez malarza i architekta Domenichino, który odrestaurował XVI-wieczny fresk Madonny di Strada Cupa przypisywany Pierinowi del Vadze - uczniowi Rafaela.
Oprac. MARYJNI.PL
Fot. Depositphotos
Źródła:
- Basilica di S. Maria in Trastevere, Roma, transetto destro: Cappella della Madonna di Strada Cupa - iconaimmaginedio.blogspot.com
- Cappella del Coro d’Inverno - santamariaintrastevere.it
- Cappella della Madonna della strada - chiesadelgesu.org
- Madonna Della Strada - en.wikipedia.org
- Madonna della Strada - ikony-garbatka.blogspot.com
- Madonna della Strada w rzymskim Il Gesù - voiceofrome.com
- Passeri Gimbattista, Vite de' pittori, scultori ed architetti che anno lavorato in Roma, morti dal 1641 fino al 1673, Rzym 1772.
- Piazza del Gesù - romasegreta.it
- Restored Image of Madonna della Strada - luc.edu/campusministry
- S. Maria in Trastevere - istantidibellezza.it
- Santa Maria della Strada - udayton.edu
- The dramatic restoration of the "Madonna della Strada" - americamagazine.org