EPISKOPAT | Spotkanie Komisji Maryjnej

26  listopada 2022 na Jasnej Górze odbyło się jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie oraz popularyzacja dokumentu Maryjne Vademecum Duszpasterza.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania, nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

Podjęto także temat peregrynacji Obrazu Nawiedzenia po polskich diecezjach jako istotnego elementu ewangelizacji.

Kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej peregrynuje po diecezjach włocławskej, sosnowieckiej i archidiecezji częstochowskiej. Abp Wacław Depo - przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski (KEP), uznał, że taka peregrynacja to "wypróbowany element ewangelizacji". Tą drogę Maryjną, którą trzeba na nowo się pogłębiać - hierarcha zestawił jakby w opozycji do "rozpowszechniających się tendencji czy mody wręcz na niezweryfikowane, nierzetelne tzw. objawienia czy praktyki modlitewne, które nie zawsze są w łączności z Kościołem, nie tylko hierarchicznym, ale też jednością wiary Kościoła".

Podjęty został także temat potrzeby przygotowania Katechizmu Maryjnego dla Kościoła w Polsce, w którym zostałyby wyjaśnione nowym językiem podstawowe prawdy o Matce Bożej, ale także prawdy dotyczące pobożności, duchowości czy przeżywania świąt maryjnych.

Dwa lata temu został opublikowany dokument Komisji Maryjnej KEP Maryjne Vademecum Duszpasterza i z nadzieją trzeba przyjąć deklarację Komisji o potrzebie jego popularyzacji, bo rzeczywiście wydaje się ten dokument prawie w ogóle niezauważonym także w środowiskach kultury Maryjnej.


MARYJNI.PL za: Spotkała się Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski - episkopat.pl / Mirosława Szymusik@JasnaGóraNews