Strażnicy Serca Maryi

Strażnicy Serca Maryi czczą Niepokalane Serce Maryi, wybierając jedną godzinę czuwania, w czasie której duchowo łączą się z Sercem Maryi, by w nim wielbić Jedynego Boga oraz - poprzez ofiarowanie się temu Sercu - wynagradzać zniewagi i obojętność innych.


Arcybractwo Straży Honorowej
Niepokalanego Serca Maryi

HISTORIA

Straż Honorowa Niepokalanego Serca Maryi powstała w 1912 r. w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłości w Becançon we Francji, na wzór Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusa. O. Joseph Dauphin - ówczesny generał eudystów (Zgromadzenie Jezusa i Maryi - CJM) poddał siostrom taką myśl, a już we wrześniu powstała w klasztorze pierwsza grupa straży. S. Maria Larcher zajęła się opracowaniem Ustaw Arcybractwa. Siostry wizytki zajęły się wprowadzeniem Straży do Polski w 1937 r. Ustaw Arcybractwa 4 X 1938 r. zatwierdził bp Franciszek Barda - ordynariusz diecezji przemyskiej, ustanawiając kanoniczną siedzibę Arcybractwa przy klasztorze wizytek w Jaśle.

W 1947 r. do Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi wpisał się bł. Stefan Wyszyński, będący wówczas biskupem w Lublinie. Jako godzinę straży wybrał czas od 7 do 8.

Straż dobrze się rozwija tam, gdzie Przełożone Róż zaproponowały ją członkiniom Żywego Różańca. Obie te formy kultu Matki Bożej mogą działać harmonijnie i wzajemnie wzbogacać się w pogłębianiu ducha maryjnego. W wielu parafiach kapłani, dostrzegając wartość tego dzieła, sami kierują Arcybractwem. Pomagają im w tym zelatorzy i zelatorki, którzy pracują z godną uznania gorliwością i poświęceniem.

CHARYZMAT

Członkowie Straży czczą Niepokalane Serce Maryi, ożywiając w sobie żarliwe i autentyczne nabożeństwo do Matki Bożej, by z Nią przeżywać własne życie i z Nią współdziałać w zdobywaniu dusz, aby we wszystkich sercach królował Jej Syn, Jezus Chrystus.

GODZINA STRAŻY

Należący do Arcybractwa wybierają sobie dowolną godzinę w ciągu dnia i ofiarują ją Niepokalanemu Sercu Maryi. Jest to tzw. godzina straży, w czasie której wszystkie spełniane czynności (modlitwa, praca, rozmowa, rozrywka) wykonuje się w zjednoczeniu z Sercem Maryi w duchu wynagrodzenia oraz w intencji: Przyjdź królestwo Twoje przez królestwo Maryi - hasło polskiej Straży Honorowej.

W dniu wstąpienia do Straży odmawia się akt osobistego poświęcenia się Sercu Maryi.

Członkowie Straży, o ile mogą, starają się w pierwsze soboty miesiąca uczestniczyć we Mszy św. i przyjmować Komunię św. wynagradzającą, a także odmówić akt wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi.

CENTRALA STRAŻY

W klasztorze wizytek w Jaśle znajduje się Centrala Straży w Polsce z prawem kanonicznego agregowania nowych kół Arcybractwa.


Straż duchowa
Niepokalanego Serca Maryi

Straż duchowa Niepokalanego Serca Maryi powstała wraz z Bractwem Niepokalanego Serca Maryi przy klasztorze sióstr felicjanek w Krakowie. W 1896 r. siostry porozumiały się z proboszczem kościoła Matki Bożej Zwycięskiej w Paryżu, gdzie w 1830 r. zostało założone przez ks. Karola Desgenetta Arcybractwo Niepokalanego Serca Maryi. Wkrótce biskup Jan Puzyna (1842-1911) ustanowił w Krakowie takie Arcybractwo i postarał się o jego agregację do arcybractwa francuskiego.

O. Honorat, na prośbę sióstr, napisał rozważania, tzw. "kartki" miesięczne oraz narysował Zegar Straży, na którym zapisywano imiona sióstr i osób zapisanych do Straży. Wyjaśnił, że każdy z członków powinien wybrać sobie godzinę, w czasie której w duchu będzie obecny w Sercu Maryi jako Przybytku Trójcy Przenajświętszej, jak również ofiaruje Sercu Maryi wszystkie słowa, uczynki i pragnienia, by wynagradzać mu zniewagi i obojętność innych, by w nim wielbić Jedynego Boga.

Duchowość Straży dąży do uczenia się podążania za Jezusem Chrystusem, wpatrując się w Maryję jako Matkę Jezusa i Jego Uczennicę. Taka forma duchowej straży pomaga wejść głębiej w życie duchowe, bez opuszczania lub rezygnacji z wykonywania obowiązków rodzinnych i zawodowych, ponieważ łączy ona modlitwę i codzienne życie w jedną drogę poznawania i jednoczenia się ze Zbawicielem.

Straż duchowa jest propozycją zaprzyjaźnienia się z Maryją, ale nie jest kolejną praktyką modlitewną. Nie chodzi o to, żeby "coś zrobić", ale żeby pamiętać o Największym Przyjacielu - naszym Zbawcy. A pomaga nam w tym Jego Matka, która została też naszą Mamą, przyjmując nas za synów - braci Jezusa Chrystusa.


Stowarzyszenie Pobożne Straży Duchownej
Niepokalanego Serca Maryi
dla wyjednania nawrócenia grzeszników

22 lipca 1879 r. oficjalnie założono przy Zgromadzeniu Sióstr Felicjanek w Krakowie "Stowarzyszenie Pobożne Straży Duchownej Niepokalanego Serca Maryi dla wyjednania nawrócenia grzeszników".

Stowarzyszenie ma na celu zespolenie modlitw dla oddawania nieustającej czci Niepokalanej w tajemnicach miłosiernego Jej Serca, dla pocieszenia Go w Jego boleściach i wynagradzania Mu obojętności serc ludzkich i wreszcie dla ustawicznego błagania Go o przyczynę w celu otrzymania łaski nawrócenia i postępu w cnotach dla siebie i dla drugich, a zwłaszcza nawrócenia grzeszników takich nawet, którzy się nie modlą wcale.

Należeć do Stowarzyszenia mogą wszyscy katolicy. Można zapisywać do niego i niechętnych, spełniając za nich obowiązki.

Promotorem Stowarzyszenia jest kapłan, kierujący nim przy kaplicy Niepokalanego Serca Maryi Zgromadzenia Sióstr Św. Feliksa w Krakowie.

Zelatorkami Stowarzyszenia są wszystkie siostry tego Zgromadzenia.

Każdy z członków wybiera sobie jedną godzinę w dniu, na początku której, nie opuszczając zwykłych zajęć, przenosi się w duchu do stóp Najśw. Maryi Panny, i łącząc się z Sercem Jezusa w duchowej komunii, ofiarowuje swoje myśli, słowa, uczynki i cierpienia dla pocieszania tego Serca i wynagradzania ludzkiej niewdzięczności przez okazanie Mu swojej miłości. W tym celu odmawia następujący akt: "Przeczyste Serce Maryi niech będzie znane, chwalone, błogosławione, kochane, czczone i uwielbione wszędzie i zawsze". W ciągu tej godziny stara się częściej myśleć o Przeczystym Sercu i uczynić przynajmniej jeden akt miłości, jak np. "O Serce przeszyte żałością, zapal me serce miłością" - i podjąć jakieś umartwienie w mowie, w oczach lub innych zmysłach według natchnienia swego serca. Godzina Straży kończy się westchnieniem: "Słodkie Serce Maryi, bądź naszym zbawieniem".

Zaleca się członkom Stowarzyszenia, aby Najśw. Maryję Pannę serdecznie kochali i innych do tego zachęcali, jak też aby codziennie rano wzbudzali intencję poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi wszystkich myśli, słów i uczynków całego dnia, i akt przyłączenia się do zasług tego Serca, do Jego czci dla Przenajświętszej Trójcy, Jego miłości dla Jezusa, i aby modlili się często do tego miłosiernego Serca o nawrócenie grzeszników.

Dla spełnienia tego zalecenia powinni codziennie odmówi jedno Zdrowaś Maryjo, które stanowi też jedyny obowiązek Arcybractwa Serca Maryi.
Inne modlitwy zalecone członkom to: Pomnij..., Pod Twoją obronę, "Ucieczko grzesznych, módl się za nami", "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy".

Ponad to wszystko zaleca się członkom, aby jak najczęściej przystępowali do spowiedzi i Komunii św., szczególnie w główne święto Stowarzyszenia, które przypada w pierwszą niedzielę po oktawie Wniebowzięcia, jak również w święta: Niepokalanego Poczęcia (8 XII), Narodzenia (8 IX), Ofiarowania (21 XI), Zaślubin NMP ze św. Józefem (23 I), Zwiastowania (25 III), Nawiedzenia (31 V) i Wniebowzięcia NMP (15 VIII); poza tym w uroczystości Narodzenia (25 XII) i Ofiarowania Pana Jezusa (2 II), w święta Matki Bożej Bolesnej (15 IX), Łaskawej (7 V), Wspomożenia wiernych (24 V), Od wykupu niewolników (24 IX), św. Jana Ewangelisty (27 XII), Nawrócenia św. Pawła (25 I) i św. Magdaleny (22 VII), i w końcu w święta Patronów Zgromadzenia: św. Franciszka Serafickiego (4 X), św. Feliksa z Cantalice (18 V), św. Antoniego z Padwy (13 VI), św. Klary z Asyżu (11 VIII), św. Weroniki Giuliani (9 VII) i św. Małgorzaty z Kortony (15 V).

Opuszczenie tych praktyk bez słusznego powodu, uniemożliwia uzyskanie odpustów udzielonych Stowarzyszeniu.


Oprac. MARYJNI.PL
fot. Depositphotos

Źródła:

  • Arcybractwo Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi - diecezja-pelplin.pl/ruchy
  • Jak powstała Straż duchowa? - strazduchowa.honoratki.pl
  • Rozszerzaj Królestwo Serca Maryi - matris.pl
  • Stowarzyszenie Pobożne Straży Duchownej Niepokalanego Serca Maryi dla wyjednania nawrócenia grzeszników - muzeum-mat.cssf.opoka.org.pl
  • Straż Honorowa przy Sercu Maryi / ARCYBRACTWA - jaslo.wizytki.pl