Cudowny Medalik a masońskie znaki
Jako organizacja tajemna masoneria posługuje się licznymi tajemnymi znakami, z których symbol świątyni jest najbardziej wymowny.
Symbolika masońska czerpała z wielu źródeł. Przeplatają się w niej wątki judaistyczne, chrześcijańskie i antyczne. Część nawiązuje do średniowiecznych narzędzi cechów mularskich, z których najbardziej charakterystyczne to: cyrkiel, kielnia, węgielnica, młot, dłuto, pion. Znakiem "firmowym" i uniwersalnym masonerii jest węgielnica (u dołu) i cyrkiel (u góry), najczęściej z wpisaną w środek literą G.
Świątynia jest podstawowym elementem symboliki masońskiej. Świątynią określane jest miejsce spotkań masonów, czyli loża. W rycie szkockim wschodnia część pomieszczenia nosi nazwę loży, a zachodnia świątyni. Przy wejściu wewnątrz loży stoją dwie kolumny - Jakin (męska) i Boaz (żeńska). Na kolumnie Boaz uwidaczniany jest często świat, na drugiej - niebo.
Szachownica (biało-czarne kwadraty) - podstawa świątyni; obrazuje ziemię, a zarazem kosmos i nieuniknioność śmierci.
Wschód (Orient) - symboliczna orientacja masońska, nawiązująca do położenia Ziemi Obiecanej - Izraela.
Gwiazda (pentagram)- symbol światła, wiedzy, doskonałości.
Trójkąt - symbol nauki.
Oko - symbol świadomości, mądrości, Wielkiego Architekta.
Monogram G - umieszczany często w centrum płonącej pięcio- lub sześcioramiennej gwiazdy, jest interpretowany jako odniesienie do wyrazów grande, grand ("wielki"), nawiązanie do geometrii oraz greckiego gnosis ("wiedza").
Symbole te widoczne są w masońskich budowlach, ubiorach, publikacjach, być może także w amerykańskich dolarach. Ma to na celu uwidocznienie, że coś jest masońskie lub firmowane przez tę organizację. Błędem jest jednak dopatrywanie się ich wszędzie tam, gdzie są użyte podobne elementy. Część symboli masoneria przejęła z innych kultur i religii, co nie znaczy, że te kultury i religie ich już używać nie mogą, jak to jest np. w przypadku Cudownego Medalika, na którego rewersie widnieje dwanaście gwiazdek, mających zupełnie inne znaczenie od masońskiego pentagramu.
Medaliki używane przez św. Maksymiliana Marię Kolbego.
Tekst za: Masoneria. Symbole masońskie, "Rycerz Niepokalanej" nr 5/2010, s. 147.
Dodaj komentarz