Arcybractwo Niepokalanego Serca Maryi

Powstanie Bractwa Niepokalanego Serca Maryi

Bractwo powstało dzięki staraniom ks. Charlesa Dufriche des Genettesa - proboszcza parafii Matki Bożej Zwycięskiej (Notre-Dame des Victoires) w Paryżu. Na początku grudnia 1836 r. podczas sprawowania Mszy św. otrzymał natchnienie, aby poświęcić parafię Niepokalanemu Sercu Najśw. Maryi Panny. Niezwłocznie opracował statut nowego bractwa i w trzecią niedzielę Adwentu (11 XII 1836) zaproponował je swoim parafinom. Do bractwa przystąpiło nadspodziewanie dużo wiernych, a wśród nich sporo nawróconych grzeszników, co było wyraźnym znakiem działania Matki Najśw. jako Ucieczki grzeszników i Matki Miłosierdzia.

16 XII 1836 r. Louis de Quélen (1778-1839) - arcybiskup Paryża, kanonicznie erygował bractwo przy parafii MB Zwycięskiej pod nazwą pobożnego stowarzyszenia ku czci Najświętszego Niepokalanego Serca Maryi, aby za Jej pośrednictwem wypraszać nawrócenie grzeszników. Ale - zgodnie z zaleceniem arcybiskupa - zapisy do bractwa rozpoczęły się dopiero 22 I 1837 r. Bractwo, które wydawało się jedynie parafialne, rozprzestrzeniło się po całej Francji i dotarło do niemal każdej części Europy. Wraz z rozwojem bractwa wzrastało również nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi, szczególnie w postaci całkowitego poświęcenia się temu Sercu. Rozpowszechnia się symbol Serca Maryi, przebitego mieczem - widoczny m.in. na rewersie medalika, objawionego 7 lat wcześniej także w Paryżu św. Katarzynie Labouré.

W marcu 1937 r. dołączył do bractwa sługa Boży o. Louis Prosper Guéranger (1805-1875) - opat klasztoru benedyktynów w Solesmes, prowincjał franciszkanów i inne osobistości. W maju 1839 r. zrzeszało prawie 8 tys. członków, w tym Szwajcarów, Anglików, Belgów... W 1843 r. dołączył do bractwa św. Jan Maria Vianney († 1859) - proboszcz Ars. W ślad za nim poszli bł. Anna Maria Javouhey († 1851), Czcigodny Emmanuel d'Alzon († 1880) - założyciel asumpcjonistów i gazety "La Croix", św. Jan Bosko († 1888), śś. Ludwik († 1894) i Zélie († 1877) Martin oraz ich córka św. Teresa z Lisieux († 1897).

24 IV 1838 r. papież Grzegorz XVI podniósł bractwo do rangi arcybractwa, umożliwiając powstawanie bractw pod tą samą nazwą i z tymi samymi odpustami i przywilejami na całym świecie.

W następnych latach ks. Desgenettes wydał podręcznik arcybractwa (Manuel de d'instructions et de prières, a l'usage des membres de l'archiconfrérie...), jak również rozpoczął wydawanie "Roczników" (Annales de Notre-Dame des Victoires). Te publikacje przyczyniły się do szerokiego rozpowszechnienia arcybractwa w Kościele francuskim. W 1854 r. podręcznik miał już swoje piętnaste wydanie.

Kiedy 5 IV 1860 r. zmarł ks. Desgenettes, arcybractwo liczyło już 825 tys. wiernych i 13 265 bractw na świecie. Mimo zawieruchy wojennej, która wstrząsnęła Francją i Paryżem w 1870 r., i Komuny Paryskiej (1871), kolejny proboszcz ks. Louis Chevojon w 1872 r. oszacował liczbę członków arcybractwa na pięciu kontynentach na ponad 30 milionów. W 1914 roku liczba ta osiągnęła 40 milionów. Wstrząsy okresu powojennego i sekularyzacja społeczeństwa zachodniego nie oszczędziły arcybractwa, przynajmniej na poziomie narodowym. Liczba jej członków już nie rośnie. Ale na arenie międzynarodowej nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.

Cel arcybractwa

Oddawanie szczególniejszej czci Niepokalanemu Sercu Maryi, Matki Zbawiciela świata.
Wpraszanie łaski nawrócenia grzeszników, za wstawiennictwem Niepokalanego Serca Maryi.
Zespolenie wszelkich aktów religijnych i modlitw z zasługami Niepokalanego Serca Mayi dla jak największego uwielbienia Trójcy Przenajświętszej.

Warunek przynależności do arcybractwa

Wpisanie swego nazwiska i imienia do Księgi Brackiej.
Członkiem może zostać każdy katolik bez względu na wiek i stan.

Obowiązki

Codzienne odmawianie 1 × Zdrowaś Maryjo z dodaniem wezwania Ucieczko grzesznych, módl się za nami.

Odpusty zupełne, nadane członkom arcybractwa 15 XII 1967 r. przez Świętą Penitencjarię na mocy specjalnej władzy przekazanej jej przez Stolicę Apostolską, które można zyskiwać pod zwykłymi warunkami (spowiedź, Komunia św., wyrzeczenie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa w intencji Ojca Świętego), składając lub odnawiając przy tym obietnicę przestrzegania statutów arcybractwa.

Zaniedbanie obowiązków płynących z przynależności do bractwa nie jest grzechem, ale pozbawianiem się łask duchowych przywiązanych do bractwa.
Członkowie bractwa nie są obowiązani do żadnych opłat, mogą jednak składać dobrowolnie ofiary na pokrycie kosztów prowadzenia tego Dzieła czy na Msze św. o nawrócenie grzeszników i za członków bractwa żyjących i zmarłych.

Dni odpustowe

  • dzień przyjęcia do bractwa;
  • dni maryjne:
    • NMP Ucieczki grzeszników (16 stycznia, święto patronalne arcybractwa)
    • Zwiastowania Pańskiego (25 marca)
    • NMP Pośredniczki wszelkich łask (7 maja)
    • Niepokalanego Serca NMP (sobota po uroczystości Najśw. Serca Pana Jezusa)
    • Matki Bożej Zwycięskiej (przedostatnia niedziela października)
    • Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia)

Zalecenia

  • Członkowie bractwa powinni pamiętać, że czystością serca zjednają sobie szczególną opiekę i pomoc Niepokalanego Serca Maryi.
  • Członkowie bractwa powinni nosić Cudowny Medalik.
  • Zaleca się, aby członkowie bractwa w pierwszą sobotę każdego miesiąca przystępowali do sakramentów św. i spełniali jakiś dobry uczynek na cześć Niepokalanego Serca Maryi.

Oprac. MARYJNI.PL

Źródła:

  • Bractwo Niepokalanego Serca Maryi - felicjanki.pl
  • Charlesa-Éléonore Dufriche-Desgenettes - en.wikipedia.org
  • L'abbé Desgenettes un apôtre du Coeur Immaculé de Marie - regnum-galliae.over-blog.com
  • L’Abbé Desgenettes (1778-1860) - fmnd.org/Blog
  • The abbot Charles Desgenettes - notredamedesvictoires.com
  • Immaculate Heart of Mary, Cause of Our Joy - books.google.pl
  • The Archconfraternity of the Immaculate Heart of Mary for the Conversion of Sinners... - thedivinemercy.org
  • Prière du Curé Charles Dufriche-Desgenettes - site-catholique.fr
  • L'abbé Desgenettes - beaudricourt.hautetfort.com
  • L’ABBÉ DES GENETTES | Serviteur et apôtre de Marie - crc-resurrection.org
  • Notre-Dame des Victoires, un lieu de miséricorde et de conversion pour les pécheurs - notrehistoireavecmarie.com

Fot. Niepokalane Serce Maryi, ołtarz w kościele św Agaty w Schmerlenbach (Niemcy) - zatletic, depositphotos