Wielkanoc

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Poprzedzona jest Triduum Paschalnym (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota), które przygotowuje wierzących przez przeżycie na nowo męki i śmierci Chrystusa na Jego Zmartwychwstanie.

Liturgicznie uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się już w sobotni wieczór liturgią Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna się ona liturgią światła na zewnątrz. Po procesji do świątyni zostaje odśpiewane orędzie paschalne, rozbudowana liturgia słowa, liturgia chrzcielna i Eucharystia.

Podczas liturgii paschalnej na nowo przeżywamy tajemnice naszego odkupienia. Odnawiając przyrzeczenia chrzcielne, ożywmy naszą wiarę w Chrystusa, uświadamiając sobie naszą tożsamość chrześcijańską.

Poranek Zmartwychwstania wierni przeżywają uczestnicząc we Mszy rezurekcyjnej. Jest ona uroczystym obwieszczeniem światu zmartwychwstania Chrystusa.

Po Mszy wielkanocnej chrześcijanie pozdrawiają się wzajemnie słowami: Chrystus zmartwychwstał! - odpowiadając: Prawdziwie zmartwychwstał!