Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki

STOWARZYSZENIE MARYI WSPOMOŻYCIELKI (Associazione di Maria Auxiliatrice, ADMA)

Cel: Szerzenie czci do Najświętszego Sakramentu i do Maryi Wspomożycielki Wiernych.

Nadchodzą tak trudne czasy, że potrzebujemy, aby Święta Dziewica pomogła nam zachować i obronić wiarę chrześcijańską. W tych słowach ks. Bosko zawarty jest jeden z zasadniczych celów Stowarzyszenia: szerzenie prywatnej pobożności i publicznego kultu Wspomożycielki Wiernych, aby wyjednać opiekę dla Kościoła i poszczególnych wiernych.

W Stowarzyszeniu spotykają się ludzie wiary, którym ofiaruje ono drogę uświęcenia i apostolatu według charyzmatu założyciela, św. Jana Bosko, poprzez kult Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i nabożeństwo do Maryi Wspomożycielki we wszystkich możliwych formach publicznych i prywatnych, uznanych przez Kościół.

Ksiądz Bosko przejął kult Maryi Wspomożycieli istniejący w Kościele od XV wieku i uczynił go swoim najważniejszym zadaniem. Był przekonany, że tego żąda od niego Maryja.

Historia:

Staraniem ks. Bosko zostało ono kanonicznie erygowane przy sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Turynie 18 IV 1869 r. Brewem papieskim z 5 kwietnia 1870 r. Pius IX wyniósł je do godności Arcybractwa z prawem wcielania do niego wszystkich Stowarzyszeń powstałych na świecie, o tej samej nazwie i mających takie same cele.

Działaność: Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki Wiernych (ADMA) jako jedna z gałęzi Rodziny Salezjańskiej jest obecne na pięciu kontynentach. W Polsce pierwsze wspólnoty powstały w placówkach inspektorii pilskiej (Bydgoszcz, Dębno, Piła, Słupsk i Rumia). Teraz są już także obecne w placówkach pozostałych prowincji, m.in. w Twardogórze czy Oświęcimiu.

Jedną z wielu inicjatyw Stowarzyszenia jest organizowanie kongresów maryjnych ku czci Wspomożycielki Wiernych. ADMA zorganizowała trzy międzynarodowe kongresy maryjne: w Turynie z okazji 100-lecia śmierci ks. Bosko (1988 r.), w Boliwii (1995 r.) i w Sewilli (1999 r.). W Polsce również odbywają się kongresy maryjne dla wspólnot, organizowane przez inspektorię pilską. Stawiają sobie one za cel pogłębienie i utrwalenie obecności Maryi w sercach i kierowanie się Jej wskazaniami w życiu: aby modlitwa stawała się głębsza i pozwoliła stawić opór złu.

ADMA liczy ok. 30 000 członków na świecie.