Fatima, objawienia anielskie

W 1915 r., Łucja Santos, Teresa Matias, Maria Rosa Matias i Maria Justino, kiedy na zboczu wzgórza Cabeço odmawiały Różaniec, zobaczyły nad drzewami jakąś postać, śnieżno-białą, która znikła, kiedy tylko skończyły się modlić. Łucja miała wewnętrzne przekonanie, że był to anioł.

Anioł Pokoju

Wiosną 1916 r., kiedy niebo pociemniało i spadł deszcz, dzieci zapędziły owce pod drzewa, a same schroniły się w jaskini, w pobliżu Cabeço (Loca do Cabeço, gaj oliwny zwany Pregueira w Valinhos). Tam Łucja, Hiacynta i Franciszek ujrzeli anioła, który przedstawił się jako Anioł Pokoju i nauczył ich modlitwy:

O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Ciebie, ufam Tobie, kocham Ciebie. Proszę Cię, byś wybaczył tym, którzy w Ciebie nie wierzą, którzy Ciebie nie uwielbiają, którzy Ciebie nie kochają, którzy Ci nie ufają.

Kilka miesięcy później (latem 1916 r.), ukazując się ponownie (przy studni, zwanej Arneiro, na podwórku domu Łucji), przynaglił dzieci do modlitwy: "Ofiarowujcie nieustannie Najwyższemu modlitwy i umartwienia [...]. Ze wszystkiego, co tylko możecie, zróbcie ofiarę jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi On jest obrażany, i dla uproszenia nawrócenia grzeszników", aby zapewnić pokój dla Portugalii. Przedstawił się jako Anioł Stróż Portugalii. Zachęcił do przyjmowania cierpień, które Pan Bóg na nich dopuści.

Jesienią 1916 r. anioł ukazał się po raz trzeci (ponownie w Loca do Cabeço). Przekazał modlitwę, która odmówił w postawie adoracji:

Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu i Duch Święty, uwielbiam Cię ze czcią najgłębszą. Ofiaruję Ci Przenajdroższe Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Pana naszego Jezusa Chrystusa, obecnego na wszystkich ołtarzach świata, na przebłaganie za zniewagi, świętokradztwa i zaniedbania, którymi jest obrażany. Przez niezmierzone zasługi Jego Najświętszego Serca i Niepokalanego Serca Maryi, proszę Cię o nawrócenie biednych grzeszników.

Anioł udzielił dzieciom Komunii Świętej, polecając, by przyjmowały Ciało i Krew Pańską jako wynagrodzenie za zniewagi i grzechy niewdzięcznych ludzi oraz jako pocieszenie Pana Boga.

Przez pół roku dzieci odmawiały modlitwy, których nauczył je anioł.


Oprac. MARYJNI.PL

Źródła:

  • H. Jongen, Tajemnica Fatimy, Warszawa 1987
  • Objawienia w Fatimie (Portugalia 1917) - kultmaryjny.pl
  • Orędzie z Fatimy - sekretariatfatimski.pl
  • Relacja o objawieniach - fatima.pt/pl/
  • Objawienia Anioła - worldfatima.com/pl