Boża obecność

 Kiedy budzisz się rano, czujesz bicie serca żony u swego boku. To jest dar Boży. Możesz patrzeć w oczy twoim dzieciom i to także nie ma ceny. Możesz cieszyć się ciepłem i światłem słonecznym, napełniać płuca powietrzem i ruszać rękami i nogami. To wszystko zawdzięczasz Bogu!

List otrzymany od kogoś, kogo bardzo cenisz; rozmowa telefoniczna, na którą czekałeś; odwiedziny kogoś, kto przyszedł ci towarzyszyć w chwili doświadczenia; pocałunek od twojego dziecka po naganie, jakiej mu udzieliłeś z powodu złego zachowania...

Kwiat rozwinięty w doniczce na oknie; słońce rzucające jasne promienie lub wiatr przejmujący; pościel z łóżka, którą musisz przewietrzyć i zasłać na nowo; szczebiotanie twoich dzieci zgromadzonych wokół rodzinnego stołu...

Ból głowy zmniejszający zdolność koncentracji; zimno usztywniające twoje ręce; niedomaganie fizyczne czy psychiczne, które cię powala; ale także radość, gdy otaczają cię twoi bracia i przyjaciele; powodzenie w jakimś interesie lub w jakiejś akcji apostolskiej; Eucharystia celebrowana i przyjęta w atmosferze stuprocentowo wspólnotowej i podniosłej.

To wszystko jest nieomylnym znakiem Bożej obecności, tego, że Bóg jest tutaj, w tych sprawach i ty musisz odkryć Jego obecność! Kiedy zmieniasz pieluszki, Bóg ci towarzyszy; kiedy pracujesz w fabryce lub warsztacie... Chrystus pamięta, że Jego ręce, posługujące się sprawnie narzędziami, były równie spracowane jak twoje.