Wiadomości

01 lipiec 2017

Bułgaria: zawierzenie Maryi

Drukuj
Bułgaria: zawierzenie Maryi

W odbywające się liczne uroczystości związane ze stuleciem objawień Matki Bożej w Fatimie włączyli się franciszkanie w Bułgarii.

Dnia 1 lipca 2017 r. w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Pleven, którego kustoszami są zakonnicy z delegatury prowincjalnej prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce (Warszawa), miało miejsce zawierzenie narodu bułgarskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystościom przewodniczył kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich, a wzięli w nich udział abp Anselmo G. Pecorari, nuncjusz apostolski w Bułgarii i Macedonii, wszyscy członkowie konferencji episkopatu Bułgarii, minister prowincjalny warszawskiej prowincji franciszkanów o. Wiesław Pyzio OFMConv, kapłani, siostry zakonne oraz wielu wiernych z całego kraju.

W homilii podczas Mszy św. kard. Sandri podkreślił, że sanktuarium franciszkańskie w Pleven - pierwsze i jak do tej pory jedyne na Bałkanach dedykowane Matce Bożej Fatimskiej - jest "pulsującym sercem", z którego rozbrzmiewa zaproszenie do nawrócenia i uświęcenia. Zachęcił, by być budowniczymi mostów jedności i solidarności, a zarazem nosicielami Boga w świecie rozdzieranym wojnami i walkami bratobójczymi, ubóstwem i innymi dramatami.

Po uroczystościach liturgicznych odbyło się wspólne zebranie biskupów Kościoła w Bułgarii oraz prywatne spotkanie kard. Sandri z franciszkanami posługującymi w Bułgarii. W obecności nuncjusza apostolskiego i biskupa diecezji wyraził on podziękowanie za zaangażowanie i służbę na rzecz Kościoła w tym kraju i jeszcze raz przypomniał o najważniejszym celu ich misji: nawróceniu i uświęceniu.

Minister prowincjalny podziękował kardynałowi za udział w uroczystościach i skierowane słowa, a na pamiątkę spotkania wręczył mu ikonę św. Franciszka z Asyżu.

J. Bartkiewicz OFMConv, ofmconv.net

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

,,nie aktywność złych ale bierność dobrych ludzi są przyczyną szerzenia zła ,, Martin Luter King. My - ludzie wiary -przymykając oko na wiele aspektów zła w życiu codziennym ułatwiamy panoszeniu zła .Sam po sobie widzę że mało mam odwagi -choćby przeżegnać się w publicznym miejscu. Z kolei gdy widzę osobę czyniącą znak krzyża św. - widok taki napawa mnie podziwem i szacunkiem , uścisnąłbym czł...
polon · 15-02-2013 13:59