Wiadomości

23 luty 2012

40 dni, by pogłębić wiedzę i wiarę

0 komentarzy · 8133 czytań ·Drukuj

Długi, bo 40-dniowy post może się wydawać dzisiaj niezrozumiały, ale - jak zaznacza abp Józef Michalik - "taki post osłabia ciało, ale umacnia człowieka w inny sposób, porządkuje go od wewnątrz, scala duchowo, ale drażni szatana, który usiłuje dokonać próby sił".

Przewodniczący Episkopatu i metropolita przemyski zachęca, by te kolejne 40 dni roku liturgicznego "pomogło pogłębić naszą wiedzę i wiarę, pomogło odczytać wyzwania czasów, w których żyjemy i przeniknąć je tym, co tylko chrześcijanie posiadają i czym mogą ubogacić świat".

Metodą szatana jest kłamstwo - podkreśla abp Michalik. Wobec tego Kościół musi oceniać tzw. nową etykę i przestrzegać przed wypaczeniami. Ale jednocześnie "nie wolno zapominać, że pierwszym i głównym ewangelizatorem jest Duch Święty" - pisze w liście na Wielki Post metropolita przemyski.

Za Margueriete Peeters przewodniczący Episkopatu przyznaje, że dzisiaj potrzebna jest społeczna, a nie tylko indywidualna reakcja wobec promowanych rozluźnień moralnych.

Wielki Post to szczególna okazja do nawrócenia i pogłębienia wiary. "Przybity do krzyża i Zmartwychwstały Boży Syn podnosi każdego człowieka i przynosi nam nowe życie. Nie odtrącajmy tej pomocnej, Chrystusowej dłoni" - prosi abp Michalik.

Przewodniczący Episkopatu przypomina także zachętę papieża Benedykta XVI do podjęcia przez Kościół dzieła nowej ewangelizacji. "Trud pogłębianej i odważnej wiary leży u podstaw sukcesu nowej ewangelizacji. To zadanie dla każdego z nas" - pisze.

W parafiach archidiecezji przemyskiej list pasterski metropolity będzie odczytywany w I niedzielę Wielkiego Postu, 26 lutego.

md/BP KEP

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

Ewangelia mówi o braciach Jezusa, którzy są uznawani za Jego kuzynów, stąd wniosek, że jakieś rodzeństwo Maryja mogła mieć...
katechetyk · 06-05-2010 15:36