Nabożeństwa maryjne

14.10.2010

Różaniec ze św. Maksymilianem

0 komentarzy · 30345 czytań · Drukuj

Tajemnice bolesne

1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

We wszystkim zaś nie zapominajmy powtarzać z Panem Jezusem w Ogrójcu: "Ale nie moja, lecz Twoja Wola niech się stanie" [Łk 22,42]. I gdy Pan Bóg będzie uważał za stosowne, tak jak to było w Ogrójcu, by prośba nasza nie odniosła skutku i przyszło kielich wychylić do dna, nie zapominajmy, że Pan Jezus nie tylko cierpiał, ale też potem chwalebnie zmartwychwstał. I że my też poprzez cierpienie zdążamy do zmartwychwstania.

2. Biczowanie

Dzieci drogie, pamiętajmy, że miłość żyje, karmi się ofiarami. Dziękujmy Niepokalanej za wewnętrzny pokój, za uniesienia miłości, ale nie zapominajmy, że to wszystko - choć dobre, piękne - nie jest jednak istotą miłości i bez tego wszystkiego może być miłość - i to miłość doskonała. Szczyt jej to stan, w którym Pan Jezus mówi na krzyżu: "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?"

3. Cierniem ukoronowanie

Bez ofiary nie ma miłości. Czy więc nie należy starać się o odwrócenie trudności? Owszem, o ile tylko to od nas zależy, trzeba zrobić wszystko, by usunąć trudności na drodze naszego życia, ale bez niepokoju, bez czarnego smutku, a tym bardziej rozpaczliwej bezradności. Te stany duszy nie tylko nie pomagają do rozwiązania trudności, ale czynią nas niezdolnymi do mądrej, roztropnej i rzutkiej zapobiegliwości. Matka Boża cierpiała: w milczeniu, w pokoju; z miłością. - Naśladuj Ją. - Cierp i pracuj jedynie dla Pana Boga i w Jego obecności.

4. Dźwiganie krzyża

Mówi bowiem przysłowie, że kogo Pan Bóg miłuje, tego obdarowuje krzyżami, by człowiek miał sposobność wynagrodzić Bogu za Jego miłość. Mimo że człowiek drży przed cierpieniem, jednak wola pragnie cierpieć z miłości. Pan Jezus w Ogrójcu, kiedy widział, że wiele dusz nie skorzysta z Jego cierpień - ogrom bólu sprawił, iż powiedział: "Ojcze mój, jeżeli może to być, niech odejdzie ode Mnie ten kielich", ale zaraz dodał: "Nie moja, ale Twoja niech się stanie wola" [por. Mt 26,39 i 42]. To jest prawdziwa miłość krzyża. Wola chce iść drogą krzyża, drogą miłości, drogą wielkich cierpień. Jeżeli chcesz triumfować w niebie z Panem Jezusem, potrzeba, abyś na tym świecie niósł z Nim krzyż.

5. Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa na krzyżu

O wiele więcej jednak sobie zaskarbimy, kiedy w ciemności zewnętrznej i wewnętrznej, pełni smutków, spracowani, cierpiący bez pociechy, prześladowani na każdym kroku, wśród ciągłych niepowodzeń opuszczeni przez wszystkich, wyśmiani, wyszydzeni, sami... jak Pan Jezus na krzyżu za wszystkich się modlić i wszelkimi sposobami (jak Pan Jezus nawet za łotra w ostatniej chwili) do Boga przez Niepokalaną pociągnąć i z Nim najściślej złączyć będziemy się starali.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Nabożeństwa maryjne