Nowenny maryjne

27.01.2009

Nowenna do Niepokalanej

0 komentarzy · 23621 czytań · Drukuj

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP

DZIEŃ SIŚDMY (5 XII)


"Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi" (Mt 5, 9).

Pokój jest pragnieniem ludzi na całym świecie, szczególnie w naszych czasach, gdy co kilka sekund, gdzieś na kuli ziemskiej ginie niewinny człowiek. Jednak pokój, w sensie działań wojennych jeszcze nie odpowiada temu, czego pragnął Jezus dla świata. Pokoju potrzebujemy wszyscy. Przede wszystkim potrzebujemy pokoju w nas, wewnętrznego stanu pewności, że jest się człowiekiem wolnym, którym nie targają siły zła i nienawiści, fałszu i obłudy, lecz we wnętrzu króluje prawdziwy pokój Chrystusowy, czyli pewność, że On jest Panem wszystkiego, co dzieje się wokół mnie.

Maryja doskonale wiedziała, że tam gdzie nie ma Boga, trwa stale wojna i nie ma znaczenia, jaka to wojna: między dwoma narodami czy wewnątrz człowieka. Przyczyna jest zawsze ta sama - brak Boga. Maryja, mimo różnych wydarzeń nie przynoszących bynajmniej pokoju w Jej sercu, mimo konieczności uciekania przed zawiścią Egiptu, poszukiwaniem Jezusa w Jerozolimie i w końcu nasłuchiwaniem niepokojących głosów o spisku na życie Jej Syna, nie traciła wewnętrznego pokoju i ufności, że Bóg wie, co robi.

Jak budować pokój na ziemi? Może odpowiedź da nam fragment napisu z hospicjum sióstr misjonarek miłości z Kalkuty: "Bądź dobry. Nawet jeśli jutro nikt nie będzie o tym pamiętał. Nie ważne, bądź dobry! Czynisz wspaniałe rzeczy. To, co robisz, jutro zostanie zniszczone. Nie ważne, czyń to! Jutro wszyscy o tym zapomną, a ciebie sponiewierają. Nie ważne, służ im!".

Budowanie pokoju zaczyna się od indywidualnego serca człowieka. Jeśli "ja" nie zacznę budować pokoju, wspólnota na pewno go nie zbuduje. Pokój tworzą ludzie, a ludzie to poszczególny człowiek i to on ma być narzędziem Bożego pokoju. Maryjo! Królowo pokoju! Naucz nas pokoju Chrystusowego. Pokoju, który wypływa z miłości bliźniego, a nie z kalkulacji militarnych i układów politycznych.

Dalej: Dzień ósmy (6 XII).

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Nowenny maryjne

 • Do Maryi rozwiązującej węzły
  Nowenna ta polega na powierzeniu Maryi "węzłów" - problemów naszego życia, które nie pozwalają nam żyć w pełni wiarą, niszczą naszą wewnętrzną radość i ufną relację do Boga Ojca. Modlitwa ta pobudza do ufności, że Maryja potrafi i chce rozwiązać zasupłane więzy naszego życia.
 • Nowenna do Maryi Wspomożycielki
  Nowenna do Wspomożycielki ma dwie formy: (1) 9-dniowe przygotowanie do głównej uroczystości Maryi Wspomożycielki, 24 maja; (2) 9-dniowa modlitwa dla uproszenia sobie jakiejś szczególnej łaski.
 • Nowenna do Matki Bożej od Cudown...
  Nowenna o uproszenie łask za wstawiennictwem Matki Bożej od Cudownego Medalika.
 • Nowenna do Matki Bożej Saletyńskiej
  Nowenna do prywatnego odmawiania.
 • Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej
  Nowenna przed uroczystością NMP z Góry Karmel (7-15 VII). Rozważania.
 • Nowenna do Matki Bożej z Gwadelupe
  Pomnij, o Najłaskawsza Dziewico z Guadalupe, że ukazując się cudownie na górze Tepeyac, przyrzekłaś ukazać Swoje współczucie i litość dla tych, którzy Cię kochają i Tobie ufają, którzy szukają Twojej pomocy i zwracają się do Ciebie w swoich potrzebach i cierpieniach.
 • Nowenna do Niepokalanego Serca M...
  O Serce Niepokalane - czczę Cię i pozdrawiam z pokorą najgłębszą; - zapal me serca żarem Serca Twego; - uproś mi u Serca Jezusa czystość i pokorę serca.
 • Nowenna do Niepokalanego Serca M...
  Polega ona na odprawieniu 9 pierwszych sobót miesiąca dla uczczenia Niepokalanego Serca Maryi jako wynagrodzenie za zniewagi, jakich doświadcza Jej Serce. Według objawień s. Marii Natalii w latach 1936-1943 sam Jezus pragnie uczczenia swojej Niepokalanej Matki.
 • Nowenna do Niepokalanej Wszechpo...
  Nowenna zaczerpnięta z książeczki pt. Nowenna ku czci Niepokalanej Wszechpośredniczki łask, Niepokalanów 1947.Na nowennę składają się: prośba do Ducha Świętego, modlitwa wstępna, modlitwy świętych, którzy odznaczali się szczególną czcią i umiłowaniem Niepokalanej, dlatego są Jej bardzo miłe, a dla nas skuteczne. Po modlitwie na dany dzień odmawia się 3 razy Zdrowaś Maryjo... i 3 razy Przez Twoje święte... i śpiewa się hymn Całaś piękna. Następnie rozważa się wskazania praktyczne do rewizji własnej duszy oraz sprawdzenia, jakie jest nasze nabożeństwo do Maryi.Nowenna ma nam posłużyć nie tylko jako przygotowanie do uroczystości Niepokalanego Poczęcia. Można ją odmawiać również w innym czasie dla uproszenia potrzebnych łask. Przy odprawianiu nowenny można używać dowolnych modlitw. Wskazane jest, aby nowennę rozpocząć szczerą spowiedzią i Komunią św.
 • Nowenna ku czci Niepokalanej
  Nowenna opracowana na podstawie książeczki pt. Nowenna ku czci Niepokalanej Wydawnictwa: Rycerz Niepokalanej w Grodnie, w 1926 r. pod redakcją o. Alfonsa Kolbe (rodzonego brata św. Maksymiliana). Stanowi przygotowanie do uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.
 • Nowenna Pompejańska
  Nowenna Pompejańska jest usilnym, długotrwałym błaganiem, zwróconym do Boga za pośrednictwem Matki Bożej Różańcowej z Pompejów. Objawiona przez Maryję w 1884 r. uzdrowionej Furtunatinie Agrelli.
 • Przed Uroczystością Zwiastowania
  Teksty do medytacji zaczerpnięte zostały z książki Ave Maria papieża Franciszka. Po każdej medytacji można odmówić 3 x Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu.