Nowenny maryjne

27.01.2009

Nowenna do Niepokalanej

0 komentarzy · 23965 czytań · Drukuj

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP

DZIEŃ CZWARTY (2 XII)


"Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni" (Mt 5, 6).

Łaknienie i pragnienie sprawiedliwości ma podwójne znaczenie: gorące pragnienie przyjścia Mesjasza i wola osiągnięcia świętości.

Maryja z pewnością nosiła w sercu oba te pragnienia. Razem ze swoim narodem oczekiwała obiecanego Mesjasza, który miał wkrótce przyjść zgodnie zapowiedziami proroków. Troszczyła się jednak o swoje życie duchowe, aby być godną spotkania ze swoimi ojcami: Abrahamem, Izaakiem i Jakubem. W dniu zwiastowania Boży posłaniec potwierdza i wypełnia oba pragnienia Maryi: "Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą" (Łk 1, 28). Słowa "pełna łaski" oznaczają nadzwyczajną ingerencję Boga; człowiek został wybrany przez Niego i obdarzony wszelkimi łaskami w stopniu, w jakim tylko Bóg mógł obdarować istotę ludzką. Pan jest z Tobą Maryjo, Bóg w Tobie zamieszkał - oznajmia ej anioł w powitaniu, a więc Bóg wypełnił Ją swoją istotą, zjednoczył się z Nią w sposób doskonały. Wnioski nasuwają się same - kto jest zjednoczony z Bogiem, jest święty, bo Bóg jest święty.

"Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus" (Łk 1, 31). Pan wysłuchał próśb swojego narodu i we Wcieleniu Bożego Syna wypełnił swoją obietnicę.

Pragnienie sprawiedliwości, to pragnienie świętości. Tylko ludzie, którzy mają takie pragnienia zostaną nasyceni w przyszłym życiu. Św. Maksymilian w swoim "Regulaminie życia" postawił na pierwszym miejscu zdanie: "Musze być świętym i to jak największym". Kto chce zostać świętym, ten nim zostanie, kto pragnie świętości, ten zostanie nasycony.

Świętość, jak pokazuje życie Dziewczyny z Nazaretu, nie jest zastrzeżona przez Boga. Chciał On podzielić się nią z człowiekiem, słabym i często popadającym w tarapaty, lecz wciąż powracającym, pełnym pokory i ufności wobec swego Stwórcy. Tego właśnie uczy nas Niepokalana - nadziei wbrew nadziei, życia w kompletnym poddaniu się woli swego Pana i całkowitego zaufania Mu. Do tego nie potrzeba nadzwyczajnych cudowności, wystarczy nam "zwykła" Jego łaska, którą już dawno otrzymaliśmy.

Dalej: Dzień piąty (3 XII).

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Nowenny maryjne

 • Do Maryi rozwiązującej węzły
  Nowenna ta polega na powierzeniu Maryi "węzłów" - problemów naszego życia, które nie pozwalają nam żyć w pełni wiarą, niszczą naszą wewnętrzną radość i ufną relację do Boga Ojca. Modlitwa ta pobudza do ufności, że Maryja potrafi i chce rozwiązać zasupłane więzy naszego życia.
 • Nowenna do Maryi Wspomożycielki
  Nowenna do Wspomożycielki ma dwie formy: (1) 9-dniowe przygotowanie do głównej uroczystości Maryi Wspomożycielki, 24 maja; (2) 9-dniowa modlitwa dla uproszenia sobie jakiejś szczególnej łaski.
 • Nowenna do Matki Bożej od Cudown...
  Nowenna o uproszenie łask za wstawiennictwem Matki Bożej od Cudownego Medalika.
 • Nowenna do Matki Bożej Saletyńskiej
  Nowenna do prywatnego odmawiania.
 • Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej
  Nowenna przed uroczystością NMP z Góry Karmel (7-15 VII). Rozważania.
 • Nowenna do Matki Bożej z Gwadelupe
  Pomnij, o Najłaskawsza Dziewico z Guadalupe, że ukazując się cudownie na górze Tepeyac, przyrzekłaś ukazać Swoje współczucie i litość dla tych, którzy Cię kochają i Tobie ufają, którzy szukają Twojej pomocy i zwracają się do Ciebie w swoich potrzebach i cierpieniach.
 • Nowenna do Niepokalanego Serca M...
  O Serce Niepokalane - czczę Cię i pozdrawiam z pokorą najgłębszą; - zapal me serca żarem Serca Twego; - uproś mi u Serca Jezusa czystość i pokorę serca.
 • Nowenna do Niepokalanego Serca M...
  Polega ona na odprawieniu 9 pierwszych sobót miesiąca dla uczczenia Niepokalanego Serca Maryi jako wynagrodzenie za zniewagi, jakich doświadcza Jej Serce. Według objawień s. Marii Natalii w latach 1936-1943 sam Jezus pragnie uczczenia swojej Niepokalanej Matki.
 • Nowenna do Niepokalanej Wszechpo...
  Nowenna zaczerpnięta z książeczki pt. Nowenna ku czci Niepokalanej Wszechpośredniczki łask, Niepokalanów 1947.Na nowennę składają się: prośba do Ducha Świętego, modlitwa wstępna, modlitwy świętych, którzy odznaczali się szczególną czcią i umiłowaniem Niepokalanej, dlatego są Jej bardzo miłe, a dla nas skuteczne. Po modlitwie na dany dzień odmawia się 3 razy Zdrowaś Maryjo... i 3 razy Przez Twoje święte... i śpiewa się hymn Całaś piękna. Następnie rozważa się wskazania praktyczne do rewizji własnej duszy oraz sprawdzenia, jakie jest nasze nabożeństwo do Maryi.Nowenna ma nam posłużyć nie tylko jako przygotowanie do uroczystości Niepokalanego Poczęcia. Można ją odmawiać również w innym czasie dla uproszenia potrzebnych łask. Przy odprawianiu nowenny można używać dowolnych modlitw. Wskazane jest, aby nowennę rozpocząć szczerą spowiedzią i Komunią św.
 • Nowenna ku czci Niepokalanej
  Nowenna opracowana na podstawie książeczki pt. Nowenna ku czci Niepokalanej Wydawnictwa: Rycerz Niepokalanej w Grodnie, w 1926 r. pod redakcją o. Alfonsa Kolbe (rodzonego brata św. Maksymiliana). Stanowi przygotowanie do uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.
 • Nowenna Pompejańska
  Nowenna Pompejańska jest usilnym, długotrwałym błaganiem, zwróconym do Boga za pośrednictwem Matki Bożej Różańcowej z Pompejów. Objawiona przez Maryję w 1884 r. uzdrowionej Furtunatinie Agrelli.
 • Przed Uroczystością Zwiastowania
  Teksty do medytacji zaczerpnięte zostały z książki Ave Maria papieża Franciszka. Po każdej medytacji można odmówić 3 x Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu.