Maryjne

22 luty 2019

Rok św. Bernadety

Drukuj
Rok św. Bernadety

W Lourdes rozpoczął się 6 stycznia Rok Świętej Bernadety. Obchody związane są ze 175. rocznicą urodzin i 140. rocznicą jej śmierci. 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się w 1858 r. Matka Boża.

Co roku na sezon pielgrzymkowy wybierany jest konkretny temat. W tym roku będzie to Błogosławieni ubodzy. Bernadeta doświadczyła ubóstwa materialnego i ubóstwa [chorego] ciała, któż więc lepiej niż ona może prowadzić ludzi z całym ich ubóstwem intelektualnym, psychicznym czy społecznym, w jakie zdarza im się popaść? - tłumaczy Mathias Terrier, dyrektor służb informacyjnych sanktuarium.

18 lutego Maryja wypowiedziała do niej słowa: Nie obiecuję ci szczęścia na tym świecie, ale w przyszłym. Trzy dni później wezwała: Módlcie się za grzeszników, a po kolejnych trzech dniach: Pokutujcie! Pokutujcie! Pokutujcie!. Prosiła też, by księża wybudowali przy grocie kaplicę i aby przychodzono tam w procesji. Miejscowy proboszcz domagał się cudu, chciał też poznać imię Białej Pani. Odpowiedź padła 25 marca: Jestem Niepokalanym Poczęciem.

Przez cały rok w sanktuarium będą organizowane różne wydarzenia religijne i kulturowe, związane z obchodami rocznicy urodzin i śmierci św. Bernadetty.  Od 1 lipca w Lourdes będzie wystawiany musical Bernadeta z Lourdes, zaś w maju odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Współczesne Bernadety o przybywających do sanktuarium ludziach.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

Ja się zgodzę, że tematy z demonologii są bardziej chwytne, i wcale nie chcę w nich brnąć. Powiem szczerze, że ostatnio dużo o tych wątkach słyszałem, trochę czytałem i chętnie odpocznę, ale widzę po młodych ludziach, z którymi mam styczność, że sformułowanie tematu: W CZYM MARYJA MI POMAGA? kompletnie nikogo nie zainteresuje. Może rzeczywiście do niektórych trzeba dotrzeć przez zadziorne otwar...
katechetyk · 18-05-2010 11:09