Wiadomości

10 wrzesień 2017

Wibitny mariolog René Laurentin nie żyje

Drukuj
Wibitny mariolog René Laurentin nie żyje

10 września 2017 r. zmarł w wieku 99 lat ks. René Laurentin.

Urodził się 19 października 1917 w Tours. Kształcił się w Instytucie pw. Matki Bożej, a w wieku 17 lat rozpoczął studia w seminarium przy Instytucie Katolickim w Paryżu, przerwane wybuchem II wojny światowej. 8 grudnia 1946 przyjął w Paryżu święcenia kapłańskie. Był członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą wielu uniwersytetów. Brał udział jako ekspert w przygotowaniach do Soboru Watykańskiego II. Papież Benedykt XVI mianował go prałatem 30 kwietnia 2009.

Był najprawdopodobniej największym specjalistą w dziedzinie badań objawień maryjnych. Obiektem jego badań były nie tylko objawienia w Lourdes, Fatimie i Medziugorju, ale również mniej znane miejsca kultu maryjnego na świecie. Napisał ponad 160 książek o tej tematyce.

Mariolog przez kilkadziesiąt lat zajmował się prywatnymi objawieniami XIX i XX wieku – a owocem tych studiów jest książka wydana w języku polskim pt. Współczesne Objawienia Najświętszej Maryi Panny, Gdańsk 1995.

Był wielkim zwolennikiem objawień Matki Bożej w Medziugorju. Po przybyciu do Medziugorja, tak jak wielu innych miejsc objawień w świecie, występował z pozycji neutralnego badacza. Miał dostęp do źródeł bezpośrednich (np. nagrania wywiadów z widzącymi z 1981), bezpośredni kontakt z widzącymi, był świadkiem ich zachowania w tych chwilach, gdy objawiała im się Gospa. Wynikiem przeprowadzonych badań, jest wiele publikacji na temat fenomenu.

Inicjował i brał udział w dokładnych, wieloaspektowych badaniach nad fenomenem ekstaz widzących, czego świadectwem jest praca Etudes médicales et scientifiques sur les apparitions de Medjugorje, Paris 1985; zob. tez wersja w jęz. polskim: Studia medyczne i naukowe nad objawieniami w Medjugorje, Paris 1985 (współautor: prof. Henri Joyeux).

Szczególne znaczenie w badaniach nad fenomenem z Medjugorja ma książka: La Vierge apparait-Ellea Medjugorje?, wersja w jęz. polskim: Czy Maryja Panna ukazuje się w Medjugorju?, gdyż w sposób dogłębny i obiektywny przedstawia analizowane wydarzenia. To właśnie tę pracę czytał nasz rodak Jan Paweł II i ona wywarła na nim bardzo duże wrażenie. Po lekturze tej książki Ojciec Święty powiedział: "Medjugorje jest kontynuacją Fatimy".

Wszyscy, którzy go spotkali podczas ostatnich lat, ujrzeli w nim świętego człowieka. Bogu dziękujemy Bogu przez całe życie i powierzamy się Jego wstawiennictwu.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

ja bym zaproponował żebyśmy się zastanowili co zrobić, żeby na tym forum coś się ruszyło, żeby się młodzi odzywali, szkoda byłoby prowadzić to forum tylko i wyłącznie dla "pobożnej młodzieży", poszukajmy jakiejs formy zaproszenia na to forum także internautów, którzy mogą mieć inne zdanie niż, może trochę o mniej "pokornych poglądach", tylko tak mamy szansę że tu się rozwinie ożywiona dyskusja,...
katechetyk · 20-03-2011 13:48