Maryjne

21.03.2017

Komisja Maryjna wróciła

0 komentarzy · 12048 czytań ·Drukuj
Komisja Maryjna wróciła

Biskupi Polscy, podczas obrad 375. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 13 i 14 marca, powołali Komisję Maryjną.

Przewodniczącym został metropolita częstochowski abp Wacław Depo, zaś członkami: bp Łukasz Buzun, bp Henryk Ciereszko, bp Andrzej Jeż i bp Jan Wątroba.

Na konsultorów komisji zostali wybrani: o. prof. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv - Niepokalanów, ks. Marcin Chodorowski CRL - Gietrzwałd, o. Azariasz Hess OFM - Kalwaria Zebrzydowska, ks. prof. dr hab. Zdzisław Janiec - Sandomierz, ks. Jerzy Karbownik - Skarżysko-Kamienna, ks. prof. Janusz Królikowski - Tarnów , ks. Janusz Kumala MIC - Licheń, ks. prof. Janusz Lekan - Lublin KUL, ks. Marian Mucha SAC - Zakopane, Ks.Teofil Siudy - Częstochowa, o. Mariusz Tabulski OSPPE - Częstochowa.

Przewodniczący Komisji Maryjnej abp Wacław Depo zaznaczył, że "powołanie Komisji Maryjnej nie jest jakimś nowym otwarciem, ale kontynuacją tej drogi, która była obecna w Kościele w Polsce za czasów kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły. Zarówno kard. Wyszyński, a wcześniej kard. August Hlond, byli przekonani, że jeśli coś pozytywnego w Polsce się dokonuje, dokonuje się to dzięki Maryi i Jej szczególnemu wstawiennictwu. Cieszę się, że po jubileuszu 1050-lecia chrztu, w obecnym roku, który jest Rokiem Maryjnym, powraca zadanie odtworzenia Maryjnej Komisji polskiego Episkopatu".

Metropolita częstochowski podkreśla, że "normą duszpasterską Kościoła jest droga poprzez Maryję".

Zadaniem komisji będzie promocja kultu maryjnego i jego pogłębienie poprzez naukę i oddziaływanie duszpasterskie w maryjnych sanktuariach. Dzisiejsze pokolenie, które już nie pamięta sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, musi na nowo zrozumieć wymiar, jaki dla odnowy moralnej naszego narodu mają Śluby Jasnogórskie, czy też odkryć świadectwo życia św. Jana Pawła II i Jego maryjnej drogi. Metropolita częstochowski podkreśla, że Jan Paweł II "uczył nas nie tylko, że potrzebne jest oddanie się w macierzyńską niewolę Maryi, ale że potrzebne jest zawierzenie Maryi w każdym czasie - jako nasza własna odpowiedź Bogu, który nam się objawia również w pośrednictwie Maryi».

Abp Depo zapowiedział, że pierwsze spotkanie komisji odbędzie się jeszcze przed Wielkanocą, gdyż - jak zaznaczył - "bardzo ważne jest, aby w maryjny miesiąc maj wejść już w konkretnym zadaniem i programem, jaki nowa komisja będzie wyznaczała".

W latach 1956-1996 przy Episkopacie Polski działał Komisja Maryjna Episkopatu Polski. Pierwsze spotkanie Komisji odbyło się z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego 3 grudnia 1956 r. na Jasnej Górze, a ostatnie 11 marca 1996 r. w Warszawie. Prawie na każdym spotkaniu komisji obecny był kard. Wyszyński. Owocem prawie 40-letniej działalności Komisji było szereg inicjatyw od Jasnogórskich Ślubów Narodu, poprzez peregrynację kopii Obrazu Matki Bożej. Ostatnim zagadnieniem, jakim zajmowała się Komisja Maryjna, były przygotowania do Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa i nadania tym obchodom maryjnego charakteru.

TM/red.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis