Różne teksty maryjne

13.06.2012

Mnie to nie grozi?

0 komentarzy · 16144 czytań · Drukuj

Był marcowy niedzielny wieczór, gdy zadzwonił telefon. O tej porze mogła dzwonić tylko moja córka z Poznania. Podnoszę słuchawkę - to ona. "Mamo, nie pojechałabyś na pielgrzymkę? Francja, Hiszpania, Portugalia...". Odpowiadam: "Dziecko, ja na pielgrzymkę? Przecież nie chodzę do kościoła". Bronię się. "A skąd pieniądze?". Słyszę: "To nie jest drogo, masz przecież jakieś odłożone dolary". Zastanawiam się krótko, dostanę premię za 35 lat pracy, można ją przeznaczyć na ten cel. "Dobrze, zapisz mnie".

Jest kwiecień, jadę na spotkanie. Nieznani ludzie, pielgrzymka katechetów poznańskich organizowana jest od dwóch lat i ja znalazłam się na liście uczestniczących. Spotkanie w maju dwa razy i jeszcze jedno na początku czerwca. Każde spotkanie kończy się modlitwą "Pod Twoją obronę...". Odmawiam, jak wszyscy, ale bez wiary. W pracy opowiadam, na jaką wyprawę się wybieram. Wszyscy wiedzą, że turystyka to moje hobby, zdziwienie budzi tylko fakt, że jest to pielgrzymka, znają przecież mój ateizm, wiedzą, że do kościoła nie chodzę. Ktoś mówi, że jego koleżanka na takiej pielgrzymce się nawróciła. Zapewniam, że mi to nie grozi. Jest 26 czerwca, dzień wyjazdu. Przed wyjazdem Msza Święta. W czasie homilii ksiądz opiekun mówi: "Każdy jedzie prosić o coś Matkę Bożą". "O co ja chcę Ją prosić?" - zadaję sobie pytanie. Może o nawrócenie? Nie zdaję sobie sprawy, na czym to nawrócenie ma polegać.

Wyjeżdżamy. Droga jest długa i prowadzi przez sanktuaria maryjne w La Salette, w Grenadzie, Fatimie, Lourdes. Jest też program turystyczny. Każdego dnia uczestniczę czynnie w modlitwach, śpiewach, Eucharystii, słucham homilii, konferencji, wszystko jest dla mnie nowe. Znam Kościół jeszcze sprzed Soboru Watykańskiego II. Codziennie dziesiątka różańca za nawrócenie grzeszników. Nie kojarzę, że za moje nawrócenie też się modlę. Nie mam własnego różańca, przecież nie przewidziałam, że będę się modliła. Któregoś dnia dostaję go od Halinki, z którą nawiązuję bliższy kontakt. To jej przyznaję się, że nie chodzę do kościoła.

Jest ósmy dzień pielgrzymki. Jedziemy do Grenady przez piękną Andaluzję. W czasie jazdy ksiądz ma konferencję. Mówi: Bóg kocha nas takimi, jacy jesteśmy, ze wszystkimi naszymi grzechami, czeka na nas, wszystko wybacza. Słowa te zapadają mi w serce, zaczynam płakać, łzy płyną i płyną z oczu, a w sercu coś się dzieje. Od tej chwili wydaje mi się, że ksiądz mówi tylko do mnie. Nie wiem, jak długo płakałam, ale było to bardzo długo. Droga trwała kilka godzin. Nie wiem, co się we mnie dzieje, ale podejmuję decyzję. Jeżeli Jezus mnie kocha, to wybaczy mi moją zdradę, moje grzechy. Wieczorem, leżąc pod gwiaździstym niebem Grenady, prowadzę pierwszą rozmowę z Panem Bogiem: " Panie, obiecuję wrócić do Ciebie, ale jeszcze nie dziś, jeszcze nie jutro, jeszcze trochę poczekaj, może w Fatimie, może w Lourdes...". Jestem przekonana, że jeżeli nie nawrócę się na tej pielgrzymce, to nigdy się na to nie zdobędę. Każdego wieczoru powtarzam tę samą modlitwę. Dzielę się z Halinką, ona mnie podtrzymuje, wspiera modlitwą.

Jest trzynasty dzień pielgrzymki. Docieramy do Fatimy. Zamieszkuję w jednym pokoju z Halinką. Po nawiedzeniu Matki Bożej w grocie, podejmuję decyzję: po wieczornej Mszy Świętej pójdę do spowiedzi. Halinka modli się za mnie. Serce bije, łzy płyną. Wyznaję grzechy - nie jest mi trudno przyznać się do grzechów, trudniej jest za nie żałować. Słyszę jęk spowiednika. To Ty, Chryste, jęknąłeś pod ciężarem tylu lat grzesznego życia. Panie, było to 33, a może 35 lat bez Ciebie. Panie, ja wiem, że Ty mnie nie opuściłeś!

M.C.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Różne teksty maryjne

 • Akatyst
  Akatyst wiernie ukazuje Maryję jako obecną i działającą wszędzie, gdzie mamy do czynienia z tajemnicą człowieczeństwa Chrystusa, które dała Mu Maryja.
 • Akt Oddania Matce Bożej Jana Paw...
  Podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, papież Jan Paweł II, 4 czerwca 1979 r., w przemówieniu na Jasnej Górze ponowił akt oddania narodu polskiego pod opiekę Maryi.
 • Biblijne podstawy różańca
  Modlitwa różańcowa jest więc ukazaniem drogi naszego zbawienia.Różaniec jest modlitwą mówiącą o życiu Jezusa i Maryi i o naszym życiu - dlatego włączamy do niej również te nasze sprawy.
 • Być Maryją
  Świadectwo.
 • Być rycerzem Maryi
  Z Aleksandrą i Karolem Wojtynami, małżonkami należącymi do Rycerstwa Niepokalanej (MI), redaktorami pracującymi w Wydawnictwie Ojców Franciszkanów Niepokalanów, rozmawia Dorota Mazur ("Czas Serca" wrzesień-październik 2010).
 • Bym mogła pomagać
  Świadectwo.
 • Cały czas kocha
  Świadectwo.
 • Co nam mówi wcielenie Syna Bożego?
  W Chrystusie Bóg naprawdę przyszedł na świat, wszedł w naszą historię, zamieszkał pośród nas, wypełniając w ten sposób głębokie dążenia istoty ludzkiej, aby świat stał się naprawdę dla człowieka domem... (z kazania Benedykta XVI, wygłoszonego na Kubie 27 marca 2012).
 • Co zawdzięczamy Maryi?
  Rolę Maryi w życiu Kościoła i poszczególnych chrześcijan odkrywano powoli, ale już w starożytności pojawiają się te elementy kultu i nauki o Matce Pana, które dziś praktykujemy.
 • Co zrobiłaby Maryja
  Świadectwo.
 • Cudowny Medalik a symbole masońskie
  Jako organizacja tajemna masoneria posługuję się licznymi tajemnymi znakami... Błędem jest jednak dopatrywanie się ich wszędzie tam, gdzie są użyte podobne elementy.
 • Cytaty maryjne
  Jako organizacja tajemna masoneria posługuję się licznymi tajemnymi znakami... Błędem jest jednak dopatrywanie się ich wszędzie tam, gdzie są użyte podobne elementy.
 • Czułość Boga
  Fragment z książki ks. Carmelo La Rosa Mistrzyni czułości, 31 ścieżek ku Bogu.
 • Czy Maryja może pomóc duszom w c...
  Ktoś może się oburzać, że katolicy, widząc w Maryi Orędowniczkę, Pośredniczkę, Wybawicielkę, przypisują Jej atrybuty wręcz Boskie...
 • Czy Maryja uzdrawia?
  Podczas wesela w Kanie, kiedy zabrakło wina, to właśnie Maryja powiedziała Jezusowi: "Nie mają więcej wina". Jezus odpowiedział Jej: "Nie nadeszła moja godzina, aby zrobić pierwszy cud", ale Maryja miała wiarę charyzmatyczną i wiedziała, że Jezus zrobi coś, co rozwiąże problem.
 • Czym jest Boże macierzyństwo Maryi?
  Pytanie to stawia nas w zupełnie niezwykłej perspektywie...
 • Czym obrażamy Maryję w Niepokala...
  W czasie objawienia w Pontavedra 10 grudnia 1925 r. Matka Boża prosiła Łucję, by wierni odprawiali pierwsze soboty miesiąca i w ten sposób wyjmowali ciernie raniące Jej Serce.
 • Duch i Oblubienica
  Jan Paweł II, papież, 18 maja 1986 r. w encyklice DOMINUM ET VIVIFICANTEM, wskazał na Maryję jako Oblubienicę Ducha Świętego.
 • Dziecię i Jego Matka
  Matka Jezusa pojawia się w Ewangeliach tam, gdzie nie można było Jej pominąć, tam, gdzie jest mowa o poczęciu, narodzeniu i wychowaniu Jezusa. Inne wzmianki o Niej podkreślają fakt, że Jej rola Matki nigdy się nie skończyła.
 • Dzień Maryi
  "Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego" (Dz 1,14). "Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach" (Dz 2,42).
 • Dzień Matki Jezusa
  Nie zastanawiamy się nad nazwami dni tygodnia, chociaż używamy ich codziennie.A nazwy te mają swoją treść i swoją etymologię, a poza tym są powiązane z tajemnicami wiary.
 • El Gran Milagro - wielki cud
  Najbardziej wstrząsający cud maryjny z 1640 roku.
 • Królowo Polski
  Konferencja ks. Winfrieda Wermtera.
 • List do zakonników o peregrynacj...
  Peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po wszystkich klasztorach męskich w Polsce rozpocznie się 16 października 2013. Z tej okazji abp Józef Michalik skierował do zakonników specjalny list.
 • Macierzyńska troska Maryi
  30 grudnia 1987 r. Jan Paweł II, papież, w Roku Maryjnym ogłosił encyklikę Sollicitudo rei socialis ("o trosce społecznej Kościoła"). W zakończeniu encykliki wskazał, że Maryja "z macierzyńską troskliwością wstawia się za nami do swego Syna".
 • Macierzyństwo Maryi w ekonomii ł...
  Z konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen Gentium Soboru Watykańskiego II
 • Magnificat
  Magnificat jest arcydziełem Maryi, modlitwą umiłowaną i odmawianą przez katolików na przestrzeni wieków. Niech ono będzie i naszą modlitwą, pobudzającą do wdzięczności za wszystkie Boże dary...
 • Maryja a Eucharystia
  Konferencja ks. Winfrieda Wermtera.
 • Maryja pierwowzorem Kościoła
  Z konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen Gentium Soboru Watykańskiego II, z brewiarza, t.III, s. 1438.
 • Maryja pierwsza wśród wierzących
  Żyjemy w świecie, w którym "bycie pierwszym" stało się celem życia.
 • Maryja w działalności misyjnej C...
  Tobie, Jutrzenko zbawienia, powierzamy naszą drogę w nowym Milenium, aby pod Twoim przewodnictwem wszyscy ludzie odnaleźli Chrystusa, światłość świata i jedynego Zbawiciela. (Jan Paweł II, Akt zawierzenia Matce Bożej przyszłości świata).
 • Maryja w kapeluszu
  Czy Maryja nosiła kapelusz? Z pewnością nie było to nakrycie głowy popularne w Jej czasie. Malarze jednak późniejszych wieków czasami przedstawiali Ją z takim dodatkiem.
 • Maryja zamiast psalmów...
  Przychodzi czas, kiedy ludzie odkrywają maryjną drogę. Że jest najkrótszym szlakiem do Boga. Że to najpewniejszy sposób na zjednoczenie z Chrystusem.
 • Maryja, dziewczyna z Nazaretu
  Tekst zaczerpnięty z posynodalnej adhortacji "Christus vivit" papieża Franciszka.
 • Maryja, gwiazda nadziei
  Benedykt XVI o Maryi w encyklice "Spe salvi".
 • Maryja, Matka nadziei
  "Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym" (1 Tm 4,10) - fragment orędzia Benedykta XVI na XXIV Światowy Dzień Młodzieży.
 • Matka Boża
  Boże Narodzenie przypomina nam tajemnicę Bożego Macierzyństwa Maryi. Pozwala nam podziwiać czułość Matki dla Syna, rodząc nadzieję, że podobnie czuły jest Ojciec Niebieski dla swoich w Synu przybranych dzieci.
 • Matka Boża w moim życiu
  Artykuł br. Eugeniusza M. Najducha (1924-2011), franciszkanina z Niepokalanowa, napisany 12 września 1987 r.
 • Matka miłosierdzia
  Jan Paweł II, papież, w encyklice Dives in misericordia pisał o Matce Bożej: "Maryja jest równocześnie Tą, która w sposób szczególny i wyjątkowy - jak nikt inny - doświadczyła miłosierdzia, a równocześnie też w sposób wyjątkowy okupiła swój udział w objawieniu się miłosierdzia Bożego ofiarą serca".
 • Matka na zawsze
  Maryja żyje nadal w jedności z Synem, w niebie i stamtąd już zawsze opiekuje się wszystkimi dziećmi, które w zamian za siebie oddał Jej Syn umierając na krzyżu.
 • Matka naszego zawierzenia
  4 marca 1979 r. Jan Paweł II ogłosił pierwszą swoją encyklikę REDEMPTOR HOMINIS (ODKUPICIEL CZŁOWIEKA). W niej umieścił rozdział poświęcony Maryi, wskazując, że nikt inny, tak jak Ona, nie potrafi nas wprowadzić w Boski i ludzki zarazem wymiar tajemnicy odkupienia.
 • Matka Odkupiciela
  Przez swoją wiarę Maryja stała się i jest Matką Odkupiciela Jezusa, ale jest także Matką wszystkich ludzi i wyprzedza nas, idąc na czele długiego orszaku świadków wiary.
 • Matka uczniów
  Krótka wzmianka o Maryi w Dziejach Apostolskich dowodzi, że Jej obecność we wspólnocie wierzących była od początku dostrzegana, a Jej rola w niej wzrastała.
 • Matka żyjących
  25 marca 1995, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, papież Jan Paweł II na zakończenie encykliki EVANGELIUM VITAE ("Ewangelia życia") zwrócił uwagę na Maryję, Matkę odrodzonych do życia Bożego.
 • Miecz ducha
  Szybko odkryto: modlitwa na pierwszych różańcach nie tylko porządkuje życie duchowe pustelnika czy mnicha. Ona uzbraja go w broń skutecznie chroniącą przed atakami złego, który krąży wokół, by zaatakować i doprowadzić do grzechu. A nawet więcej: to nie tylko narzędzie skutecznej obrony! Różaniec pozwala pokonać zło, odepchnąć je, oczyścić świat z potęgi grzechu.