Dogmaty maryjne

21.04.2009

Dziewictwo Maryi

0 komentarzy · 23148 czytań · Drukuj
Stałe dziewictwo NMP


Wiara w naukę o dziewictwie Maryi zawarta jest w następujących dokumentach Kościoła:
a) Symbol Nicejsko-Konstantynopolitański: "I wcielił się z Ducha Świętego, z Maryi Dziewicy".
b) Z listu św. Leona Wielkiego do Flawiana (449 r.): "Poczęty jest bowiem z Ducha Świętego w łonie Dziewicy Matki, która go tak z zachowaniem dziewictwa zrodziła, jak z zachowaniem tegoż poczęła".
c) Synod lateraneński (649 r.) za papieża Marcina I: "Jeśli ktoś nie wyznaje według nauki świętych ojców[...], że właściwie i prawdziwie święta, niepokalana i zawsze dziewica Boża Rodzicielka [...] poczęła szczególniej i prawdziwie bez nasienia, a z Ducha Świętego, Boże Słowo, które przed wiekami narodziło się z Ojca, a następnie w sposób nienaruszony je zrodziła, pozostając w dalszym ciągu nienaruszoną dziewicą - jeśli ktoś tego nie wyznaje, niech będzie potępiony".

Nauka o uprzednim, tj. przed narodzeniem Chrystusa, dziewictwie Maryi, jest dogmatem katolickiej wiary uroczyście podawanym do wierzenia; nauka zaś o dziewictwie w czasie zrodzenia i potem jest dogmatem z powszechnego nauczania.

Spis treści
A. Dziewictwo Matki Najświętszej przy poczęciu Chrystusa Pana.
B. Dziewicze zrodzenie Chrystusa Pana przez Maryję.
C. Dziewictwo Maryi po narodzeniu Chrystusa Pana.
Historia dogmatu.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Dogmaty maryjne

 • Boże Macierzyństwo Maryi
  Święta Dziewica jest Matką Boga, ponieważ urodziła Słowo Boże, które stało się ciałem.
 • Maryja powiła Jezusa bez bólów
  Wszelkie próby niwelowania dogmatu o Dziewictwie Najświętszej Maryi Panny są atakiem na wiarę katolicką. W konsekwencji doprowadzają do zakwestionowania bóstwa Jezusa Syna Bożego. Równanie Maryi z wszystkimi innymi kobietami kwestionuje także dogmat o Jej Niepokalanym Poczęciu.
 • Niepokalane Poczęcie
  Dogmat, ogłoszony przez papieża Piusa IX Bullą Ineffabilis Deus, 8 grudnia 1854 r.
 • Niepokalane Poczęcie definicją o...
  Matka Boża w definicji dogmatycznej z 1854 roku została określona jako niepokalanie poczęta. Cztery lata później w Lourdes Ona sama nazwała się "Jam jest Niepokalane Poczęcie". Jest w tych słowach z Lourdes potwierdzenie dogmatu, a także zawiera się w nich coś więcej.
 • Wniebowzięta
  Jeśli śmierć nie jest ostatecznym końcem, lecz przejściem do wieczności, to zdanie: "jakie życie - taka śmierć", możemy rozszerzyć o kolejne: "jaka śmierć - taka wieczność". Wieczność jest konsekwencją życia, a rozgranicza obie rzeczywistości misterium śmierci. Życie Maryi było wyjątkowe i niepowtarzalne. Stąd i śmierć, którą rozumiemy jako zakończenie ziemskiego życia, musiała być wyjątkowa.