Modlitwy maryjne

31 styczeń 2009

Anioł Pański

0 komentarzy · 22049 czytań · Drukuj

Modlitwa "Anioł Pański" w jej obecnej formie praktykowana jest od trzech stuleci. Początki tej modlitwy sięgają pierwszej połowy XIV wieku. Rezydujący w Awinionie papież Jan XXII zarządził, aby w czasie przyjętego już w wielu miejscach wieczornego bicia w dzwony pozdrawiać Najświętszą Maryję Pannę trzykrotnym Ave Maria. Obok dzwonienia wieczornego pojawiło się wkrótce dzwonienie na modlitwę poranną. O biciu dzwonów w południe mówią dopiero świadectwa z końca XIV wieku. Motywacja, rodzaj i forma modlitw odmawianych w różnych porach dnia ulegała w ciągu wieków modyfikacjom. Formę przyjętą dzisiaj spotykamy po raz pierwszy w oficjalnym maryjnym modlitewniku łacińskim wydanym za pontyfikatu Piusa V w drugiej połowie XVI stulecia.

ANIOŁ PAŃSKI


Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.
I poczęła z Ducha Świętego.
Zdrowaś Maryjo...

 

Oto ja służebnica Pańska.
Niech mi się stanie według słowa twego.

A Słowo stało się ciałem.
I mieszkało między nami.

W. Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko.
O. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Wszechmogący Boże, przez zwiastowanie anielskie poznaliśmy wcielenie Chrystusa, Twojego Syna, prosimy Cię, wlej w nasze serca swoją łaskę, abyśmy przez Jego mękę i krzyż zostali doprowadzeni do chwały zmartwychwstania. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Modlitwy maryjne

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

1.Na początek dla rozweselenia. http://www.youtube.com/watch?v=NEzoDr_Wrdg&feature=player_embedded#at=95 2.Polecam do przeczytania. Proszę nie zrazić się objętością artykułu. http://www.fronda.pl/news/czytaj/gazeta_wyborcza_o_aborcyjnym_holokauscie nie mogę tego wywiadu znaleźć w internetowej Wyborczej. Na pewno otoczą go aborcyjne hieny, rzucające na prawo i lewo mięsem na obro...
AHAWA · 15-04-2011 10:23