Ogłoszenia

11.10.2017

Niepokalanów: Ogólnopolska Konferencja Mariologiczna

Drukuj
Niepokalanów: Ogólnopolska Konferencja Mariologiczna

Centrum Studiów Mariologicznych "Kolbianum» w Niepokalanowie zaprasza w dniach 13-14 października 2017 r. na konferencję ogólnopolską Rycerstwo Niepokalanej odpowiedzią na znaki czasu.

www.kolbianum.franciszkanie.pl

100. rocznica powstania Stowarzyszenia "Rycerstwo Niepokalanej" jest wspaniałą okazją, aby przypomnieć jego historię i misję, jaką ma ono do spełnienia i temu też będzie służyło to dwudniowe spotkanie w Niepokalanowie.

Na rozpoczęcie Konferencji 13 października zostanie odprawiona Msza św. w bazylice o godz. 9. Liturgii przewodniczył będzie ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW a homilie wygłosi o. Wiesław Pyzio - prowincjał franciszkanów prowincji warszawkiej.

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia Konferencji będzie wręczenie dyplomów absolwentom i Immatrykulacja nowych studentów Instytutu "Kolbianum" w Niepokalanowie. Jest to już ósmy rok, jak istnieje ta uczelnia przy niepokalanowskim klasztorze. W międzyczasie Instytut ukończyło 58 absolwentów, z których 10 uzyskało tytuł doktora z teologii ze specjalnością z mariologii, a kolejne czekają na rozprawę doktorską. Wśród absolwentów są też i tacy, którzy ukończyli ją jako studia podyplomowe, a inni zdobywając tytuł licencjata teologii.

W tym roku akademickim studia kontynuuje 63 studentów, w tym 26 nowych osób, zarówno duchownych jak i świeckich.

W godzinach popołudniowych rozpocznie się I sesja Konferencji. Wśród zaproszonych gości swoje prelekcje wygłoszą m.in. o. prof. UKSW dr hab. Grzegorz M. Bartosik OFMConv - dyrektor Instytutu "Kolbianum" oraz prof. dr hab. Karol Klauza, KUL Lublin, ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, UŚ Katowice, o. prof. dr hab. Zbigniew Suchecki OFMConv, Papieski Wydział św. Bonawentury w Rzymie, ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek, PWT Wrocław, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski, UPJPII Kraków - Tarnów.

Natomiast wieczorem tego dnia, 13 października w ramach Konferencji będzie możliwość wzięcia udziału w oratorium maryjno-kolbiańskim w wykonaniu orkiestry symfonicznej, zespołu "Miriam" i zaprzyjaźnionych muzyków. Zostanie ono wystawione o godz. 19 w bazylice niepokalanowskiej.

Drugi dzień Konferencji rozpocznie się Mszą św. o godz. 8 w bazylice. W tym dniu swoje prelekcje wygłoszą m.in. ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk SAC, UKSW Warszawa - Ołtarzew, s. Paulina M. Bogumiła Januchta SFMI, Przemyśl, Radio Fara oraz ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, KUL Lublin i o. dr hab. Ignacy Kosmana OFMConv z niepokalanowskiego konwentu.

Zakończeniem Ogólnopolskiej Konferencji będzie podsumowanie, którego dokona o. dr Stanisław M. Piętka OFMConv - prezes narodowy MI w Polsce. Szczegółowy program Konferencji znajduje się na stronie www.niepokalanow.pl

Natomiast takim swoistym zakończeniem obchodów, związanych ze 100-leciem założenia Rycerstwa Niepokalanej i 90 lat klasztoru w Niepokalanowie, będzie sprawowana w najbliższą niedzielę, 15 października, w bazylice Msza św. o godz. 10, której będzie przewodniczył i homilie wygłosi ks. abp Józef Michalik - senior diecezji przemyskiej. Do wzięcia udziału w tych uroczystościach zapowiedzieli się przedstawiciele Episkopatu, jak i również parlamentarzyści.

Zapraszamy wszystkich, którzy są włączeni w Rycerstwo Niepokalanej i którym jest bliska postać św. Maksymiliana Marii Kolbego - założyciela Stowarzyszenia i klasztoru w Niepokalanowie.

O. Jacek Staszewski OFMConv, Niepokalanów

Wspomóż nas

wesprzyj serwis