Wiadomości

01.07.2017

Bułgaria: zawierzenie Maryi

Drukuj
Bułgaria: zawierzenie Maryi

W odbywające się liczne uroczystości związane ze stuleciem objawień Matki Bożej w Fatimie włączyli się franciszkanie w Bułgarii.

Dnia 1 lipca 2017 r. w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Pleven, którego kustoszami są zakonnicy z delegatury prowincjalnej prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce (Warszawa), miało miejsce zawierzenie narodu bułgarskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystościom przewodniczył kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich, a wzięli w nich udział abp Anselmo G. Pecorari, nuncjusz apostolski w Bułgarii i Macedonii, wszyscy członkowie konferencji episkopatu Bułgarii, minister prowincjalny warszawskiej prowincji franciszkanów o. Wiesław Pyzio OFMConv, kapłani, siostry zakonne oraz wielu wiernych z całego kraju.

W homilii podczas Mszy św. kard. Sandri podkreślił, że sanktuarium franciszkańskie w Pleven - pierwsze i jak do tej pory jedyne na Bałkanach dedykowane Matce Bożej Fatimskiej - jest "pulsującym sercem", z którego rozbrzmiewa zaproszenie do nawrócenia i uświęcenia. Zachęcił, by być budowniczymi mostów jedności i solidarności, a zarazem nosicielami Boga w świecie rozdzieranym wojnami i walkami bratobójczymi, ubóstwem i innymi dramatami.

Po uroczystościach liturgicznych odbyło się wspólne zebranie biskupów Kościoła w Bułgarii oraz prywatne spotkanie kard. Sandri z franciszkanami posługującymi w Bułgarii. W obecności nuncjusza apostolskiego i biskupa diecezji wyraził on podziękowanie za zaangażowanie i służbę na rzecz Kościoła w tym kraju i jeszcze raz przypomniał o najważniejszym celu ich misji: nawróceniu i uświęceniu.

Minister prowincjalny podziękował kardynałowi za udział w uroczystościach i skierowane słowa, a na pamiątkę spotkania wręczył mu ikonę św. Franciszka z Asyżu.

J. Bartkiewicz OFMConv, ofmconv.net

Wspomóż nas

wesprzyj serwis