Bez kategorii

08 czerwiec 2012

Rumia: Kongres ku czci Wspomożycielki

0 komentarzy · 9939 czytań ·Drukuj

26 maja w Kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi odbył się VII Inspektorialny Kongres ku czci NMP Wspomożenia Wiernych, który zgromadził pokaźną grupę uczestników: członków Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki Wiernych (ADMA) i przedstawicieli innych gałęzi Rodziny Salezjańskiej, którzy czczą Madonnę Księdza Bosko.

Przybyli na niego przedstawiciele wspólnot lokalnych ADMA z Bydgoszczy, Dębna, Piły, Słupska i organizatorzy członkowie ADMA z Rumi. Obecni byli także przedstawiciele Inspektorii Warszawskiej z delegatem ks. Henrykiem Bonkowskim.

Kongres rozpoczął się w górnym kościele od odsłonięcia obrazu Matki Bożej Rumskiej Wspomożycielki, wspólnego odmówienia modlitwy zawierzenia i powitania uczestników przez gospodarza tego miejsca ks. proboszcza Kazimierza Chudzickiego.

Na dalszą część kongresu uczestnicy przeszli do dolnego kościoła. Kongres poprowadził ks. Adam Popławski, który we wprowadzeniu przypomniał rolę Matki Bożej w życiu i działalności ks. Bosko. Następnie wysłuchano dwóch ciekawych referatów. Ks. dr Jarosław Wąsowicz wygłosił referat na temat: Koronacja obrazów maryjnych na przestrzeni wieków. Rys historyczno-teologiczny. Z kolei ks. mgr Janusz Zdolski ukazał Dar obecności Maryi Wspomożycielki Wiernych - kult i pobożność w środowisku rumskim.

W południe odprawiona została koncelebrowana Msza św. z udziałem 15 kapłanów. Przewodniczył jej ks. inspektor Marek Chmielewski, który wygłosił także kazanie. Eucharystię animowali przedstawiciele poszczególnych wspólnot lokalnych ADMA. Msza św. zakończyła się przedstawieniem dwóch świadectw, ukazujących wstawiennictwo Rumskiej Wspomożycielki.

Po Mszy św. uczestnicy autokarami udali się do Swarzewa, by nawiedzić sanktuarium Królowej Polskiego Morza i dalej do Kniewa, gdzie oczekiwał ks. Marek Barański - dyrektor nowego dzieła salezjańskiego, które od września służyć będzie chłopcom w wieku gimnazjalnym. Po wspólnym posiłku uczestnicy spotkali się w kaplicy domu dla młodzieży, by podsumować kongres i po błogosławieństwie z wezwaniem NMP Wspomożenia powrócić do swoich środowisk.

Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość o koronacji wizerunku Rumskiej Wspomożycielki. Data koronacji nie jest jeszcze ustalona.

Ks. proboszczowi Kazimierzowi Chudzickiemu, ks. Markowi Barańskiemu oraz wspólnocie lokalnej ADMA z Rumi i osobom wspierającym Kongres serdeczne Bóg zapłać za trud organizacyjny i bardzo serdeczne przyjęcie.

Małgorzata Ankowska-Przewoźniak
przewodnicząca Rady Inspektorialnej ADMA

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

Jest bardzo dużo do zrobienia. "Bracia póki czas czyńmy dobro". W tym trudnym czasie dobrą podpowiedzią jest św. Maksymilian i jego przykład bycia rycerzem Niepokalanej. Nie zniechęcajmy się jako maryjni gdy się ośmiesza pobożność maryjną i oddawanie Jej czci, a co do objawień to patrzmy, które są zatwierdzone przez ten nasz Kościół. Co do tych kpiarzy to ten się śmieje kto się śmieje ostatni;)
Agnus · 02-05-2010 21:23