Dyskusje

02.04.2012

Precz z komuną drażni

5 komentarzy · 23674 czytań ·Drukuj

Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej
po skandalu wywołanym przez delegata PZPN na meczu Polonia Warszawa - Śląsk Wrocław

Wczoraj w czasie meczu Polonia Warszawa - Śląsk Wrocław doszło do próby usunięcia przez delegata PZPN, byłego wysokiego funkcjonariusza partii komunistycznej, transparentu z napisem "Precz z komuną". Delegat groził sankcjami wobec drużyny (przerwanie meczu), a w trakcie próby fizycznego usunięcia transparentu miały miejsce akty przemocy przeciwko kibicom. Stało się w pierwszym dniu Miesiąca Pamięci Narodowej.

Zwracamy się zatem do minister sportu, pani dr Joanny Muchy, o podjęcie stosownych interwencji.

Po pierwsze o zwrócenie uwagi działaczom Polskiego Związku Piłki Nożnej, że organizacja ich działa w Państwie Polskim i korzystając z przywilejów określonych przez polskiego prawo - musi szanować prawa Polaków.

Rzeczpospolita już we wstępie do swej Konstytucji stwierdza, że dopiero odsunięcie komunistów od władzy otworzyło "w 1989 r. możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia"
o losie Ojczyzny i że jako naród jesteśmy "pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane", więc czasów, gdy za wywieszenie transparentu (albo wzniesienie okrzyku) "Precz z komuną" partyjni towarzysze pana delegata PZPN bili i wsadzali Polaków do więzień. Przypominamy również, że art. 13 Konstytucji potępia jednoznacznie zbrodnie komunizmu.

Jeżeli na polskich stadionach zwykły odruch potępienia komunizmu będzie traktowany jak naruszenie porządku - jutro jako urojone, polityczne roszczenia będą traktowane propozycje upamiętniania rocznic narodowych.

Po drugie apelujemy do pani minister sportu o podjęcie - w razie potrzeby - interwencji wyjaśniających wobec UEFA i FIFA, że w Polsce potępienie komunizmu stanowi zwyczajny odruch moralnej normalności i pamięci narodowej, nie jest więc w żadnym wypadku aktem partyjnej polityki, spełnia taką samą rolę jak powszechnie promowane przez międzynarodowe organizacje sportowe działania przeciw innej formie negacji uniwersalnych norm wynikających
z natury ludzkiej - przeciw rasizmowi. Polska zatem nie może udzielać żadnej aprobaty restrykcjom przeciw manifestowaniu uczuć i przekonań antykomunistycznych.

Apelujemy o to tym bardziej, że działanie - na wszystkich właściwych polach - na rzecz powszechnego potępienia zła komunizmu powinno być polskim wkładem w budowanie wspólnej świadomości historycznej i poczucia wspólnoty losu narodów Europy.

(-) Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Lech Łuczyński
Sekretarz Generalny Prawicy Rzeczypospolitej

Komentarze

268#1 | Rycerz KoC dnia 02.04.2012 18:19:21
45#2 | Piotr dnia 02.04.2012 21:46:13
268#3 | Rycerz KoC dnia 02.04.2012 23:52:12
45#4 | Piotr dnia 04.04.2012 18:55:55
53#5 | mimaksio dnia 04.05.2012 07:21:45

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis