Wiadomości

23 luty 2012

40 dni, by pogłębić wiedzę i wiarę

0 komentarzy · 7590 czytań ·Drukuj

Długi, bo 40-dniowy post może się wydawać dzisiaj niezrozumiały, ale - jak zaznacza abp Józef Michalik - "taki post osłabia ciało, ale umacnia człowieka w inny sposób, porządkuje go od wewnątrz, scala duchowo, ale drażni szatana, który usiłuje dokonać próby sił".

Przewodniczący Episkopatu i metropolita przemyski zachęca, by te kolejne 40 dni roku liturgicznego "pomogło pogłębić naszą wiedzę i wiarę, pomogło odczytać wyzwania czasów, w których żyjemy i przeniknąć je tym, co tylko chrześcijanie posiadają i czym mogą ubogacić świat".

Metodą szatana jest kłamstwo - podkreśla abp Michalik. Wobec tego Kościół musi oceniać tzw. nową etykę i przestrzegać przed wypaczeniami. Ale jednocześnie "nie wolno zapominać, że pierwszym i głównym ewangelizatorem jest Duch Święty" - pisze w liście na Wielki Post metropolita przemyski.

Za Margueriete Peeters przewodniczący Episkopatu przyznaje, że dzisiaj potrzebna jest społeczna, a nie tylko indywidualna reakcja wobec promowanych rozluźnień moralnych.

Wielki Post to szczególna okazja do nawrócenia i pogłębienia wiary. "Przybity do krzyża i Zmartwychwstały Boży Syn podnosi każdego człowieka i przynosi nam nowe życie. Nie odtrącajmy tej pomocnej, Chrystusowej dłoni" - prosi abp Michalik.

Przewodniczący Episkopatu przypomina także zachętę papieża Benedykta XVI do podjęcia przez Kościół dzieła nowej ewangelizacji. "Trud pogłębianej i odważnej wiary leży u podstaw sukcesu nowej ewangelizacji. To zadanie dla każdego z nas" - pisze.

W parafiach archidiecezji przemyskiej list pasterski metropolity będzie odczytywany w I niedzielę Wielkiego Postu, 26 lutego.

md/BP KEP

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

Maryja, z krwi i kości jest człowiekiem. W sposób cudowny odkupiona już przed swym poczęciem. Poczęta jako Niepokalana, czyli wolna od wszelkiego grzechu, także pierworodnego. Pełna łaski. Św. Paweł u kresu swych dni powiedział, że w nim żyje Chrystus, tak ściśle zjednoczył się z Bogiem, poprzez pełnienie Jego woli. Maryja od samego poczęcia była świątynią Boga, była Oblubienicą Trójcy Świętej...
shk15 · 28-04-2010 10:00