Stowarzyszenia maryjne

16 grudzień 2008

Stowarzyszenie Cudownego Medalika

0 komentarzy · 14222 czytań · Drukuj

Wszystko zaczęło się od objawień 27 listopada 1830 r. Na rue du Bac w Paryżu Maryja ukazała się św. Katarzynie Labouré, Maryja poleciła wybić według przedstawionego wzoru medalik i obiecała, że wszyscy, którzy będą go nosili z wiarą i ufnością, otrzymają wiele łask. Wiele osób, nosząc medalik, doznało niezwykłych łask. Sława medalika rosła. I coraz częściej mówiono o nim cudowny.

Pierwsze Stowarzyszenie Cudownego Medalika powstało w 1837 r. i w dość krótkim czasie liczyło już 250 tys. dziewcząt i chłopców. Stopniowo powstawały inne stowarzyszenia na całym świecie. Papież Pius X zatwierdził Stowarzyszenie Cudownego Medalika w 1905 r. a w 1909 r. zatwierdził jego statuty. Do Polski zostało przeniesione dokładnie 101 lat temu. Na początku XX wieku ks. Franciszek Domaradzki ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy założył w Galicji Stowarzyszenie Cudownego Medalika - nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Niestety, dobrze rozwijające się Stowarzyszenie Cudownego Medalika rozwiązał po II wojnie światowej narzucony Polsce rząd komunistyczny. Dopiero w 1980 r. ks. prof. Teofil Herrmann, ze Zgromadzenia Misjonarzy, wskrzesił wspomniane Stowarzyszenie, dając mu nazwę Apostolat Maryjny.

Obecnie w Polsce powrócono do nazwy: Stowarzyszenie Apostolatu Cudownego Medalika, aby wskazać na fakt objawień maryjnych z 1830 r., a zwłaszcza na dar Niepokalanej w postaci medalika, który jest środkiem apostolskiego oddziaływania.
Obecnie stowarzyszenie liczy ok 1 mln. członków.

Stowarzyszenie Cudownego Medalika powstało na bazie Apostolatu Maryjnego. To grupa osób, która zajmuje się czynieniem dobra przy pomocy Matki Najświętszej, w najbliższym otoczeniu, to jest we własnej rodzinie, wśród krewnych, przyjaciół i znajomych oraz w miejscu pracy.

Apostolat Maryjny jako główny środek przyjmuje Cudowny Medalik, który rozpowszechnia a przez to udostępnia łaski, jakie Matka Najświętsza obiecała noszącym go z wiarą i wielką ufnością względem Niej. Do Apostolatu Maryjnego może należeć każdy, kto chce szerzyć dobro razem z innymi ludźmi. Apostołowie Maryjni w każdym dniu usiłują zachować tzw. "10 Rad dla Apostolatu Maryjnego".

  10 Rad dla Apostolatu Maryjnego.
 1. Przed pracą, modlitwą, odpoczynkiem zwróć się do Najświętszej Maryi Panny ze słowami: Matko! Weź to w Swoje ręce! Tobie to ofiaruję. Matko pokieruj mną!
 2. Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie! (Łk 21,36).
 3. Czytaj codziennie kilka zdań z Pisma św. i bierz z nich naukę życiową!
 4. Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem które pochodzi z ust Bożych (Mt 4, 4).
 5. Módl się codziennie za swoją rodzinę, krewnych, przyjaciół i znajomych oraz współpracowników!
  Módlcie się jeden za drugiego... Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego (Jk 5,16).
 6. Uświadamiaj sobie, że każdy człowiek jest żywym sakramentem Chrystusa!
  Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych, mnieście uczynili (Mt 25, 40).
 7. Odwiedź osobę chorą, samotną, przeżywającą smutek, zmartwienie, zwłaszcza śmierć członka rodziny!
  Weselcie się z tymi którzy się weselą, płaczcie z tymi, którzy płaczą (Rz 12,15).
 8. Uśmiechaj się życzliwie do otoczenia, promieniuj radością, roztaczaj wokół siebie pogodę i optymizm!
  Radujcie się zawsze w Panu, jeszcze raz powtarzam: radujcie się! (Flp 4, 4). Weselcie się nadzieją! (Rz 12,12).
 9. Wypożyczaj książki, czasopisma, teksty religijne, by i inni korzystali z religijnej lektury i karmili się słowem Bożym!
  Słuchajcie głosu mojego i postępujcie według tego, co wam rozkazałem. Będziecie moim ludem, Ja zaś będę waszym Bogiem (Jr 11, 4).
 10. Daj Cudowny Medalik najbliższym w rodzinie, krewnym, przyjaciołom, znajomym i współpracownikom, osobom chorym i cierpiącym, przeżywającym wątpliwości religijne i niepraktykującym! "Wszyscy, którzy go nosić będą, dostąpią wielkich łask" - słowa Najświętszej Maryi Panny do św. Katarzyny Laboure.
 11. Pozyskaj inne osoby dla idei Apostolatu Maryjnego!
  Nie opuszczajcie się w gorliwości. Bądźcie płomiennego ducha (Rz 12,11).
 12. Na końcu każdego dnia pomyśl, co uczynisz, by dzień następny był jeszcze obfitszy i bogatszy w dobre czyny!
  Ci którzy wierzą w Boga mają się starać usilnie o pełnienie dobrych czynów. Niechże i nasi wierni nauczą się przodować w spełnianiu dobrych czynów (Tt 3, 8-14).

W dniu 27 każdego miesiąca Apostolat spotyka się na wspólnej modlitwie i rozważaniu.
  Cztery cechy charakteryzują Apostołów Maryjnych:
 1. poznawanie Matki Najświętszej,
 2. często powtarzane poświęcenie się Matce Bożej,
 3. miłość braterska,
 4. pokora.
  Apostolat Maryjny wyznacza sobie potrójny cel:
 1. pogłębianie kultu Niepokalanej życiem autentycznie chrześcijańskim i rozpowszechnianie Cudownego Medalika, połączone z odpowiednim pouczeniem;
 2. oddziaływanie na ludzi zaniedbanych, obojętnych i zagrożonych religijnie, zwłaszcza znajdujących się w niebezpieczeństwie śmierci,
 3. propagowanie idei braterskiej miłości i likwidowanie obojętności, niechęci, niezgody i napięć oraz długotrwałych sąsiedzkich względnie rodzinnych niesnasek czy nieporozumień często przeradzających się w nienawiść.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Stowarzyszenia maryjne

 • Jasnogórska Rodzina Różańcowa
  Jasnogórska Rodzina Różańcowa powstała w okresie odnowy religijnej narodu polskiego w czasie obchodów tysiąclecia Chrztu Państwa Polskiego, założona przez o. Bronisława Matyszczyka. Swoimi korzeniami sięga roku 1610, kiedy zostało założone Bractwo Różańcowe. Stowarzyszenie o charakterze modlitewnym.
 • Legion Maryi
  Legion Maryi jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, którzy docierają do wierzących i niewierzących, wspierają ich duchowo, pomagają im pogłębiać wiarę, szerzą kult Matki Bożej, głoszą Ewangelię.
 • Rycerstwo Niepokalanej
  Rycerstwo Niepokalanej, założone przez św. Maksymiliana Kolbego 16 października 1917 r. w Rzymie pod łacińską nazwą Militia Immaculatae (MI), jest publicznym, powszechnym i międzynarodowym stowarzyszeniem wiernych: świeckich i duchownych.
 • Sodalicja Mariańska
  Sodalicja Mariańska to stowarzyszenie religijno-społeczne, hufiec Maryi. Sodalis znaczy "Przyjaciel". Sodalis Marianus to Przyjaciel Maryi. Należący do Sodalicji Mariańskiej są więc "Gronem Przyjaciół Maryi".
 • Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki
  Powstało staraniem ks. Bosko przy Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Turynie 18 IV 1869 r. Obecnie liczy ok. 30 000 członków na świecie.
 • Stowarzyszenie Młodzieży Maryjnej
  Stowarzyszenie Młodzieży Maryjnej ma swoje źródło w objawieniach Matki Bożej św. Katarzynie Laboure z 18/19 lipca 1830. Powstało na wyraźne życzenie Matki Bożej. Zasadniczym celem jest pogłębienie nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i szerzenie Jej kultu.
 • Stowarzyszenie Montfortańskie
  Stowarzyszenia "Maryi Królowej Serc".
 • Stowarzyszenie NMP Królowej Polski
  Odnowić wszystko w Chrystusie - to była dewiza św. Piusa X papieża. Stowarzyszenie postanowiło przyjąć tę dewizę za swoją oraz owocnie ją rozwinąć. Chcemy ODNOWIĆ WSZYSTKO, CO POLSKIE, W CHRYSTUSIE, W IMIĘ MARII KRÓLOWEJ POLSKI W MOCY DUCHA ŚWIĘTEGO.

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

bardzo pomysłowe! ekskomunikować Dyrektora rozgłośni, ale jest kilka problemów - O. Rydzyk nie zrobił publicznie nic co prawo kanoniczne pozwoliłoby orzec karę ekskomuniki, a poza łatwo powiedzieć, że wystarczy się od niego odciąć, przypominam, że ci wierni, którzyt są słuchaczami Radia Maryja są owieczkami (czyli wiernymi) tych biskupów pasterzy diecezji, oni a\ngżując się wdzieło radia Maryja...
katechetyk · 29-04-2010 21:35