Ruchy maryjne

19 maj 2009

Focolari - Dzieło Maryi

0 komentarzy · 14482 czytań · Drukuj

Ruch "Focolari" został zainicjowany przez nauczycielkę Chiarę Lubich (ur. 1920) w 1943 r. w Trydencie. Realizuje testament Jezusa: "Aby wszyscy byli jedno". Wyprasza dar jedności w rodzinach, życiu społecznym, wśród młodych, w parafiach, seminariach, diecezjach, zakonach, angażuje się w dialog ekumeniczny.

Sercem ruchu i jego podstawową strukturą są męskie i żeńskie wspólnoty życia konsekrowanego, zwane "focolare", wzorujące się na Najświętszej Rodzinie z Nazaretu.

Fokolaryni mogą wybrać życie konsekrowane (pracują zawodowo, tworzą kilkuosobowe wspólnoty) lub pozostawać w rodzinach (wolontariusze). Są też księża fokolaryni pracujący w diecezjach lub posługujący wspólnotom.

Wszyscy członkowie Dzieła Maryi objęci są ciągłą formacją, dzięki której wprowadzają Ewangelię w życie codzienne. Formacja - osobista i wspólnotowa - jest prowadzona podczas dni skupienia i spotkań.

Do Polski Dzieło Maryi dotarło w latach sześćdziesiątych z NRD. Dwoje Włochów - lekarka Anna Fratta i anestezjolog Roberto Saltini - zapoczątkowali w latach siedemdziesiątych pierwszą żeńską i męską wspólnotę konsekrowanych w Polsce.

Z Dziełem Maryi utrzymuje kontakt ok. 7 mln osób w 182 krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce kontakt z Dziełem utrzymuje ok. 4,5 tys. osób.

Więcej informacji: http://www.focolare.org.pl

Adresy:

Centrum Gałęzi Żeńskiej Ruchu Focolari
08-470 Wilga, Trzcianka 82
tel. 025/68 141 26
e-mail: czffiore@rubikon.pl

Centrum Gałęzi Męskiej Ruchu Focolari
08-470 Wilga, Trzcianka 82
tel. 025/68 141 24
e-mail: fiorerosa@rubikon.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ruchy maryjne

  • Młodzieżowy Ruch Rycerstwa Niepo...
    MRRN, czyli Młodzieżowy Ruch Rycerstwa Niepokalanej skupia ludzi młodych, którzy w Rycerstwie Niepokalanej (MI) odkrywają drogę rozwoju swojego życia duchowego. Pragną oni poświęcić swoją młodość w służbie Jezusowi i Maryi.

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

Witam! Nie było mnie tu jakiś czas, zmieniłem maila a poprzedniego zapomniałem więc musiałem zarejestrować się na nowo. Poprzednie moje posty były pod nazwą Marco. Ciekawy temat yersinio. Ale tak sobie myślę, że tylko twardo stąpając po ziemi można dojść do świętości czego przykładem jest wielu świętych. Wszystko rozchodzi się o to co rozumiemy pod pojęciem twardego stąpania po ziemi. Według mn...
Rycerz72 · 23-11-2011 10:19