Modlitwy maryjne

31 styczeń 2009

Anioł Pański

0 komentarzy · 13672 czytań · Drukuj

Modlitwa "Anioł Pański" w jej obecnej formie praktykowana jest od trzech stuleci. Początki tej modlitwy sięgają pierwszej połowy XIV wieku. Rezydujący w Awinionie papież Jan XXII zarządził, aby w czasie przyjętego już w wielu miejscach wieczornego bicia w dzwony pozdrawiać Najświętszą Maryję Pannę trzykrotnym Ave Maria. Obok dzwonienia wieczornego pojawiło się wkrótce dzwonienie na modlitwę poranną. O biciu dzwonów w południe mówią dopiero świadectwa z końca XIV wieku. Motywacja, rodzaj i forma modlitw odmawianych w różnych porach dnia ulegała w ciągu wieków modyfikacjom. Formę przyjętą dzisiaj spotykamy po raz pierwszy w oficjalnym maryjnym modlitewniku łacińskim wydanym za pontyfikatu Piusa V w drugiej połowie XVI stulecia.

ANIOŁ PAŃSKI


Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.
I poczęła z Ducha Świętego.
Zdrowaś Maryjo...

 

Oto ja służebnica Pańska.
Niech mi się stanie według słowa twego.

A Słowo stało się ciałem.
I mieszkało między nami.

W. Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko.
O. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Wszechmogący Boże, przez zwiastowanie anielskie poznaliśmy wcielenie Chrystusa, Twojego Syna, prosimy Cię, wlej w nasze serca swoją łaskę, abyśmy przez Jego mękę i krzyż zostali doprowadzeni do chwały zmartwychwstania. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Modlitwy maryjne

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

Maryja! Tak zgadzam się z tym twierdzeniem, Maryja niesamowicie pomaga, ale celem nie jest Ona, ale zjednoczenie z Jezusem, Jej Synem. Droga z Maryją o tyle jest łatwiejsza, że we wszystkich przeciwnościach mamy zawsze przy naszym boku Matkę, która umie pocieszyć dodać odwagi by iść do przodu. Jest to wielkie ułatwienie, bo z nami ktoś kroczy, ale tak naprawdę to my Ją "używamy" jeśli tak mogę...
Teresa · 20-02-2009 09:13

Reklamy Google